Usługa wyszukiwania głosowego znana jest użytkownikom od wielu lat, jednak dopiero w ostatnim czasie zyskała na tyle dużą popularność, że właścicielom witryn internetowych zaczęło zależeć na pozycjonowaniu stron pod Google Voice Search. Z pewnością do spopularyzowania usługi przyczynił się intensywny rozwój urządzeń mobilnych i wzrost liczby użytkowników, którzy z tych urządzeń korzystają.
Czym jest usługa Google Voice Search?
Usługa umożliwia użytkownikom internetu wyszukiwanie głosowe, zatem frazy czy pytania nie są wpisywane w pole wyszukiwania, a wypowiadane na głos. Symbolem Google Voice Search jest mikrofon, który pojawia się w wyszukiwarce obok pola tekstowego. Użytkownik, który chce zadać wyszukiwarce pytanie głosowe, musi najpierw kliknąć w mikrofon. Po chwili jego oczom ukazują się wyniki wyszukiwania, które mają być odpowiedzią na zadane pytanie. Na szczycie wyników znajdują się strony, które zawierają najbardziej aktualne informacje.
Usługa Google Voice Search wykorzystywana jest przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfon czy tablet, ponieważ korzystanie z niej jest w tym przypadku szybkie i proste. Oczywiście usługa dostępna jest także w smart TV oraz w wyszukiwarce desktopowej, jednak tutaj cieszy się nieco mniejszą popularnością. Mimo to, zważywszy na fakt, że użytkowników mobilnych nieustannie przebywa, a ruch z urządzeń mobilnych przewyższa już ten pozyskiwany za pomocą laptopów i komputerów stacjonarnych, warto zainteresować się tematem pozycjonowania stron pod wyszukiwanie głosowe.
Optymalizacja strony pod głosowe wyszukiwanie
Wyszukiwanie głosowe stało się ważne dla osób, które przywykły do świata online, a przy tym cenią sobie wygodę i jak najszybsze uzyskiwanie odpowiedzi na zadawane pytania. Nie należy zatem lekceważyć wyszukiwania głosowego w procesie zwiększania widoczności strony w wyszukiwarce.
Każda witryna internetowa powinna być przede wszystkim zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych. Należy zadbać o jak najkrótszy czas ładowania strony oraz jej czytelność. Ponadto użytkownik mobilny powinien móc sprawnie poruszać się pomiędzy poszczególnymi podstronami. To są podstawy, o których niestety wielu właścicieli stron internetowych wciąż zapomina.
Jeśli chodzi o korzystanie z usługi Google Voice Search, musimy uświadomić sobie, że odbywa się ono w sposób naturalny, tj. użytkownik nie zastanawia się co ma wpisać w pole wyszukiwania, tylko wypowiada słowa, które akurat w danym momencie przyszły mu do głowy. Skoro zapytania głosowe charakteryzuje duża naturalność, często są one znacznie dłuższe niż zapytania tekstowe. Użytkownicy zadają szczegółowe zapytania, zatem oczekują trafnych i precyzyjnych odpowiedzi. Tym samym na górę wyników wyszukiwania trafiają strony udzielające tzw. bezpośrednich odpowiedzi.
Bezpośrednie odpowiedzi na pytania zadawane za pośrednictwem Google Voice Search
Właściciel witryny internetowej, czy też specjalista, któremu powierzono pozycjonowanie strony, musi przeanalizować zawartość witryny i zastanowić się, które obszary mogą stanowić bezpośrednie odpowiedzi na zadawane przez użytkowników pytania. Dobrym pomysłem może być utworzenie na stronie sekcji zawierającej najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Niekiedy sprawdza się też umieszczanie w obrębie witryny podstawowych definicji często wyszukiwanych pojęć. Ponadto podczas tworzenia treści na stronę, należy wziąć pod uwagę zapytania z długiego ogona. W przypadku pozycjonowania pod wyszukiwanie głosowe nie zaleca się stosowania krótkich fraz kluczowych, które są charakterystyczne dla zwykłego sposobu wyszukiwania.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Tychy