Video marketing jako element strategii marketingowej


Powodzenie kampanii promocyjnej uzależnione jest od wielu czynników. Do najważniejszych należą sposób rozmieszczenia reklam w sieci oraz wykorzystane narzędzia.

Narzędziem wartym wykorzystania są m.in. materiały video. Można je publikować w wielu miejscach sieci, nie tylko na własnym blogu czy kanale YouTube. Video marketing stał się obecnie niezwykle popularnym elementem strategii marketingowej. Jednak, by publikacja filmów przyniosła spodziewane efekty, należy zadbać nie tylko o merytoryczną zawartość materiałów, ale również sposób formułowania wypowiedzi, tło widoczne w filmie i szereg innych elementów, od których uzależniona jest atrakcyjność filmu. Kolejnym krokiem jest dystrybucja dobrze przygotowanego materiału video.

Video marketing - nagrywanie filmu

Dlaczego warto wdrożyć video marketing?

Okazuje się, że treści prezentowane w filmach lepiej trafiają do świadomości odbiorców, aniżeli informacje zawarte w artykułach. Firma, która nagrywa materiały video zostanie łatwiej zapamiętana, dzięki czemu wzrasta świadomość i atrakcyjność marki, a co za tym idzie – liczba potencjalnych klientów. Video marketing ma jednak nie tylko budować wizerunek marki, ale także zapoznać odbiorców z jej ofertą, konkretnymi produktami czy usługami oraz zaangażować widzów do działania. Działania widzów to zarówno komentarze pod materiałem video, polubienia i udostępnienia filmów w mediach społecznościowych, jak i wizyty na stronach, do których odsyłają linki zamieszczone pod filmem.

Publikacja filmów w sieci

Nagrany i zmontowany materiał video należy opublikować w sieci, najlepiej w takim miejscu, w którym będzie miał szansę zostać zauważonym. Idealnie nadaje się do tego YouTube. Platforma zapewnia odpowiednie narzędzia do publikacji filmów, poza tym zoptymalizowany materiał video może pojawić się w wynikach wyszukiwania Google. Prowadzenie kanału na YouTube wymaga pewnej regularności w dodawaniu filmów oraz ciągłej aktywności, wyrażającej się m.in. poprzez odpowiadanie na komentarze widzów.

Video marketing - publikacja filmu na YouTube

Odnośnik do filmu opublikowanego na YouTube można zamieścić na blogu, stronie internetowej czy prowadzonym profilu w social mediach, dzięki czemu wzrośnie liczba jego odbiorców. Im większa grupa odbiorców, tym efektywniejszy video marketing.

Co może wpłynąć na wzrost liczby wyświetleń filmów?

Znaczenie ma nie tylko miejsce, w którym publikowany jest film, ale również jego zawartość, dostosowana do potrzeb odbiorców. Trafne określenie grupy docelowej to połowa sukcesu. Nie warto mówić o czymś, co dla widzów, tj. potencjalnych klientów nie będzie atrakcyjne i przydatne, ani też w żaden sposób powiązane z branżą, w której aktualnie działamy.

Kolejną kwestią jest długość materiału video. Jeśli film będzie zbyt długi, niewielu znajdzie się widzów, którzy obejrzą go do końca. Najlepiej sprawdzają się krótkie, kilkuminutowe filmy. Oczywiście nie wszystkie filmy opublikowane na kanale muszą mieć jednakową długość i też nie każdy temat da się omówić w kilkuminutowym materiale. Czasem jednak materiał video warto podzielić na kilka krótszych odcinków, dzięki czemu wzrośnie szansa, że każdy z nich zostanie obejrzany do końca.

Video marketing będzie skuteczniejszy, jeśli publikowane filmy będą zoptymalizowane pod wyszukiwarkę. Film powinien mieć właściwy tytuł (trafny, niezbyt długi i zawierający słowa kluczowe) i równie dobry opis. Kolejną ważną kwestią są popularne obecnie tagi.

Video marketing pozowli zwiększyć zyski z działalności

Video marketing – czy to rozwiązanie dla każdego?

Za nagrywanie filmów na YouTube zabierają się zwykle firmy, które jakiś czas istnieją w sieci i od dawna promują się na różne sposoby. Video marketing to w ich przypadku kolejny poziom. Nic nie stoi na przeszkodzie, by kanał na YouTube prowadziła nowa, niewielka firma, jednak należy pamiętać, że porządnie nagrany i zmontowany film kosztuje. Materiały tworzone „na kolanie” może publikować każdy, jednak na pewno nie pomogą one w budowaniu pozytywnego wizerunku. Jeśli firma decyduje się na rozpoczęcie przygody z YouTube, powinna od początku robić to należycie. Czy ten trud się opłaca? Oczywiście, że tak – firma zyska wiarygodność i stanie się bliższa ludziom, a w dalszej perspektywie zanotuje wzrost zysków ze sprzedaży.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Andrychów