Współpraca z blogerami – czy to się opłaca?


Prowadzenie blogów internetowych stało się bardzo modnym zajęciem. Blog to sposób na rozwijanie swoich pasji, dzielenie się wiedzą i emocjami, a także… zarabianie.

Popularność blogów internetowych powoduje, że coraz więcej firm decyduje się na współpracę z blogerami. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy prowadzący bloga jest osobą znaną i lubianą, promującą się także w social mediach czy na YouTube. Osoby takie mają rzeszę wiernych czytelników/widzów, dla których stają się przykładem godnym naśladowania. Opinia blogera na temat produktu skłania odbiorców do zakupu danego przedmiotu bądź skorzystania z usług reklamowanego przedsiębiorstwa. Wynika z tego, że współpraca z blogerami bardzo się opłaca, zarówno firmie oferującej współpracę, jak i blogerowi, który otrzymuje od niej pewne dobra materialne. Ważne jednak, by trafnie wybrać blogi, na których chcemy się promować – najlepiej blogi tematyczne z wysoką konwersją. Istotne również, by dokładnie ustalić szczegóły współpracy.

Współpraca z blogerami się opłaca

Dlaczego warto współpracować z blogerami?

Regularnie, ciekawie prowadzony blog, zawierający dużą ilość przydatnych artykułów, jawi się jako wiarygodne źródło informacji. Bloger z biegiem czasu staje się osobą wpływową, godną zaufania, kształtującą opinie innych. Wieloletni obserwatorzy wierzą, że bloger zamieszcza rzetelne recenzje produktów, a promowane artykuły rzeczywiście są warte zakupu. Współpraca z blogerami to możliwość promowania marki i produktu na dużą skalę, do tego wśród odbiorców potencjalnie zainteresowanych ofertą. Jeśli dodatkowo bloger udziela się w social mediach czy na YouTube, firma podejmująca współpracę zyskuje dużą ilość linków przychodzących oraz wartościowych treści, które mają duży wpływ na pozycję, jaką witryna zajmuje w rankingu stron Google.

Współpraca z blogerami a formy reklam internetowych

Reklama na blogu może przybierać różne formy. Forma reklamy zależy zarówno od pomysłu blogera, jak i firmy oferującej współpracę, a także od wysokości wynagrodzenia, jakie bloger otrzyma za publikację reklamy.

Reklamą może być krótka wzmianka na temat jakiegoś produktu, użytego podczas realizacji większego projektu bądź artykuł całkowicie poświęcony danej marce. Popularne są także testy kilku podobnych produktów, konkursy dla czytelników czy krótkie filmy, pokazujące sposób działania danej rzeczy.

Na prowadzeniu bloga można zarobić

Współpraca barterowa

Ten popularny rodzaj współpracy polega na swego rodzaju wymianie: towar za usługi promocyjne. Bloger nie otrzymuje wynagrodzenia pieniężnego, a jedynie produkt bądź kilka produktów, które mają pojawić się we wpisie blogowym. Co istotne, blogera nie można zmusić do wydania pozytywnej opinii na temat produktu. Nie można mu też nakazać, jak długa ma być reklama – kilka zdań czy też cały artykuł. Warto podkreślić, że bez względu na wartość otrzymanego produktu, bloger raczej nie zdecyduje się na zamieszczenie długiej, pozytywnej recenzji, jeśli w jego odczuciu produkt do niczego się nie nadaje. Publikując taką recenzję, straciłby zaufanie czytelników.

Reklama płatna

Płatne reklamy na blogu również mogą przybierać różne formy, ale w tym przypadku działania blogera są zdecydowanie bardziej intensywne, aniżeli w przypadku współpracy barterowej. Sposób promocji (konkurs dla czytelników, obszerny artykuł, film z testem „na żywo”) zależy przede wszystkim od ustaleń z firmą zlecającą reklamę oraz od wysokości wynagrodzenia pobieranego przez blogera. Jego wysokość uzależniona jest z kolei od prestiżu bloga. Jeżeli budżet firmy na to pozwala, warto zatrudnić blogera bardzo popularnego, mogącego poszczycić się znaczną liczbą stałych czytelników. W przypadku mniejszych firm, lepszym rozwiązaniem będzie wyszukanie blogera mniej znanego, ale posiadającego czytelników idealnie wpisujących się w profil klienta firmy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Katowice