Sezonowość biznesu a pozycjonowanie stron internetowych


Istnieje szereg firm, których usługi i produkty cieszą się dużą popularnością jedynie w określonych porach roku lub w okolicach świąt – jest to tzw. sezonowość biznesu.

W pozostałych okresach roku, czyli poza sezonem, właściciele wspomnianych firm obserwują znaczny spadek popytu na dane artykuły. Za przykład mogą posłużyć m.in. ozdoby choinkowe, sprzęt narciarski, artykuły i podręczniki szkolne a nawet stroje kąpielowe. Część firm radzi sobie z sezonowością sprzedając w ciągu roku produkty innego rodzaju. Sezonowość biznesu w tym przypadku nie wpływa znacznie na wysokość pozyskiwanych dochodów. Są jednak i takie firmy, które oferują wyłącznie sezonowe produkty. Co w takim przypadku? Jak zaplanować pozycjonowanie stron firmowych?

Pozycjonowanie biznesu sezonowego należy zaplanować odpowiednio wcześnieProwadzenie i promowanie w sieci biznesu sezonowego nastręcza pewnych trudności. Z jednej strony nie warto nadwerężać budżetu i kontynuować promocji takiego biznesu w ciągu całego roku, z drugiej zaś, całkowite zaniechanie działań marketingowych może skutkować późniejszymi trudnościami w wypromowaniu się na czas.

Zwykle intensywne działania SEO nie muszą być prowadzone przez cały czas, ale należy do nich wrócić odpowiednio wcześnie, bowiem pozycjonowanie na konkurencyjne frazy kluczowe może zająć nawet kilka miesięcy.

Sezonowość biznesu? Koniecznie porównaj wyniki z lat ubiegłych

Pozycjonowanie stron internetowych (nie tylko oferujących produkty sezonowe) powinna poprzedzić dogłębna analiza tematu. Dzięki niej specjalista ds. pozycjonowania nie tylko będzie wiedział na jakie frazy kluczowe pozycjonować witrynę, ale także kiedy należy to robić. Analiza ruchu na stronie jest tutaj podstawą – najlepiej analiza z kilku poprzednich lat. Na wykresach będzie widać, w jakich okresach roku znacznie wzrosła liczba odwiedzających, a w jakich ruchu praktycznie nie było. Ważna jest powtarzalność rok do roku. Jeśli znamy okresy, w których wzrasta zainteresowanie artykułami, wiemy kiedy rozpocząć działania promocyjne i możemy przygotować strategię pozycjonowania. Trzeba to zrobić odpowiednio wcześnie.

Sezonowość biznesu - analiza wyników z lat ubiegłych

Sezonowość biznesu a pozycjonowanie – najczęstsze rozwiązanie

Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być pozycjonowanie ciągłe z sezonowym naciskiem. Z jednej strony dbamy o to, by strona docelowa firmy przez cały rok znajdowała się wysoko w wynikach wyszukiwania, z drugiej zaś, jeśli chodzi o strony produktowe, działania podejmujemy przed rozpoczęciem sezonu. Specjalista ds. pozycjonowania powinien bacznie obserwować czas, w którym konkurencja rozpoczyna promocję swoich produktów oraz, kiedy użytkownicy zaczynają wyszukiwać konkretnych, sezonowych artykułów. Wzrost zapytań w organicznych wynikach wyszukiwania jest tutaj kluczowy.

Jeśli badania nie będą prowadzone i pozycjonowanie stron rozpocznie się dopiero w okresie wzmożonej sprzedaży produktów sezonowych, zwykle nie przyniesie spodziewanych efektów. Jeśli zaś nagle podejmiemy agresywne działania, efekt może się pojawić, ale jednocześnie wrośnie zagrożenie nałożenia kary ze strony Google.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Kielce