Optymalizacja stron pod urządzenia mobilne jest obecnie istotnym elementem samego procesu tworzenia stron internetowych. Tworzone są one z myślą o urządzeniach tradycyjnych, takich jak komputer czy laptop, nie są projektowane pod urządzenia mobilne, choć dostosowanie treści do mniejszych ekranów jest obecnie standardem. Chodzi jednak nie tylko o sprawienie, by treść ładnie prezentowała się na wyświetlaczu np. smartfona.
Optymalizacja strony pod urządzenia mobilne ma ułatwić odbiorcom przeglądanie strony, zwiększyć szansę na konwersję. Kluczowym elementem optymalizacji powinna być analiza zachowań użytkowników na stronie, w czym pomóc może np. Google Analytics. Łatwiej będzie nam przeprowadzić optymalizację, gdy zdobędziemy wiedzę na temat liczby odbiorców mobilnych, ich ponownych odwiedzin na stronie, haseł wpisywanych w wyszukiwarkę, przepływu zachowań, strony wyjścia i współczynnika odrzuceń.
Na ekranie urządzenia mobilnego mamy znacznie mniej miejsca niż na urządzeniu tradycyjnym, a co za tym idzie wyświetla się mniej elementów. Dlatego też, należy skoncentrować się na tym, by treść przekazywana w tych kilku elementach była konkretna, precyzyjna, interesująca dla odbiorcy. Przeładowanie informacjami jest tutaj nie na miejscu, co wynika ze specyfiki przeglądania stron na urządzeniach mobilnych. Na małym ekranie trudniej jest użytkownikowi wyłowić wartościowe treści i odseparować niepotrzebne informacje – na komputerze mamy w tym zakresie większe możliwości.
Jeśli chodzi o sam wygląd ekranów, powinien on ułatwić odbiór mobilnej strony. Warto pamiętać o takich funkcjach/elementach, jak: przewinięcie do góry, otwieranie linków w nowej karcie, tzw. sticky menu, podążające za odbiorcą wraz z przewijaniem strony, organizowanie treści (grupowanie w rozwijane zakładki), ukrywanie sekcji, redagowanie treści specjalnie dla mobile.
Omawiając temat optymalizacji stron pod urządzenia mobilne, należy wspomnieć o bardzo ważnym przycisku CTA. Umiejscowiony powinien być w strefie ruchów kciuka, tak by umożliwić łatwe posługiwanie się urządzeniem za pomocą jednej ręki. W większości smartfonów jest to środkowa część poniżej ekranu. Wielkość przycisku powinna być dostosowana do wielkości urządzenia, kolor kontrastowy, a obok CTA nie powinny znajdować się żadne inne przyciski, tak, by nie rozpraszać uwagi odbiorców.
Wprowadzone zmiany na stronie, ich działanie i skuteczność, warto zbadać za pomocą testów A/B. Optymalizacja stron pod urządzenia mobilne w testach A/B może odbywać się dwukierunkowo, z jednej strony ważna jest strategia, a więc obrazy, kolory, główne zdjęcie i hasło reklamowe; z drugiej użyteczność, czyli sposób prezentacji treści, długość strony, przycisk CTA, układ elementów, oraz sama treść.
Optymalizacja stron pod urządzenia mobilne to nie tylko dostosowanie treści do mniejszego ekranu. Składa się na nią wiele omówionych powyżej czynników i dopiero połączenie ich wszystkich może poprawić konwersje. Przeglądanie strony internetowej na małym urządzeniu wygląda zupełnie inaczej niż korzystanie z Internetu na komputerze czy laptopie i właściciele stron internetowych zawsze powinni mieć to na uwadze. Jeśli chcesz, byśmy pomogli Ci z optymalizacją stron (mapimedia.eu), sprawdź jakie usługi możemy dla Ciebie wykonać.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Częstochowa