Usługa Google Instant Search została wyłączona


Większość użytkowników Internetu, korzystająca z tradycyjnych urządzeń desktopowych, prawdopodobnie nie zauważyła ostatniej zmiany w wyszukiwarce Google. Wyjątkiem mogą być użytkownicy mobilni.

Mowa o usłudze Google Instant Search. Została wprowadzona w 2010 roku, a jej celem było skrócenie czasu wyszukiwania pożądanej informacji. Dzięki dynamicznemu wyszukiwaniu użytkownik miał zaoszczędzić od 2 do 5 sekund cennego czasu. Zatem, dlaczego firma Google zdecydowała się wyłączyć tę usługę?

Google Instant Search wyłączone

Więcej o funkcji Google Instant Search

Dzięki Google Instant Search użytkownik mógł błyskawicznie dotrzeć do szukanej informacji – przynajmniej takie było założenie. Rezultaty wyszukiwania pojawiały się już w trakcie wpisywania frazy, a każdy kolejny znak zmieniał ich wygląd. Wyszukiwarka próbowała odgadnąć, czego szuka użytkownik i podsuwała gotowe odpowiedzi, zanim ten zdołał zadać pytanie. Czy rozwiązanie było przydatne? Skoro funkcjonowało przez siedem lat, najpewniej było. Z czasem okazało się jednak, że użyteczność narzędzia gwałtownie spada.

Co się zmieniło?

Usługa została wyłączona i obecnie wyszukiwarka nie wyświetla żadnych rezultatów. Co prawda nadal próbuje odgadnąć, czego użytkownik szuka, ale robi to w znacznie mniejszym zakresie, czyli wyświetlając podpowiedzi fraz tuż poniżej okienka, w które wpisujemy zapytanie. Rezultaty wyszukiwania pojawiają się dopiero po wybraniu którejś z podpowiedzi bądź zatwierdzeniu wpisanej frazy przy pomocy klawiatury.

Dynamiczne wyszukiwanie w Google

Dlaczego usługa Google Instant Search została wyłączona?

Google utrzymuje, że rezygnacja z usługi była podyktowana troską o użytkowników mobilnych, których nieustannie przybywa. O ile Google Instant Search spełniało swoją rolę na urządzeniach tradycyjnych, takich jak komputer czy laptop, o tyle wyświetlanie rozbudowanych rezultatów wyszukiwania na małych ekranach urządzeń mobilnych było mocno irytujące. Rezultaty zajmowały zbyt dużą część ekranu. Gigant z Mountain View utrzymuje, że obecnie ponad połowa zapytań w wyszukiwarce Google pochodzi ze smartfonów i tabletów. Dlatego też podjęto decyzję o całkowitej rezygnacji z usługi. Pozostało jedynie dynamiczne uzupełnianie fraz, które jest bardzo przydatne dla użytkowników obu typów.

Użytkownicy nie zauważyli zmian

Spora grupa użytkowników w ogóle nie zauważyła zmian w wyszukiwarce Google. Część zrezygnowała z Google Instant Search jakiś czas temu (można było samodzielnie wyłączyć usługę). Zmiana zauważalna jest dla użytkowników mobilnych, którym rezultaty wyszukiwania już nie przysłaniają całego ekranu.

Użytkowników mobilnych gwałtownie przybywa

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Szczecin