Pozycjonowanie sklepu internetowego odbywa się przy wykorzystaniu tych samych metod, jakimi kierują się specjaliści SEO w procesie pozycjonowania standardowej strony.
Na to, czy sklep internetowy osiąga wysokie wyniki w rankingu wyszukiwarki ma wpływ wiele czynników. Większość należy mieć na uwadze już na etapie budowy sklepu, a także podczas późniejszego uzupełniania asortymentu. Pozycjonowanie sklepu internetowego, szczególnie takiego, który ma dużą konkurencję, powinno objąć kilka istotnych elementów.
Pozycjonowanie sklepu internetowego – dobre praktyki
Certyfikat SSL
W przypadku sklepów internetowych oraz wszelkich innych witryn, wykorzystujących dane osobowe i realizujących przelewy, wdrożenie protokołu HTTPS jest obowiązkiem. To nie tylko czynnik rankingowy Google, ale też gwarancja bezpieczeństwa zarówno dla klientów e-sklepu, jak i jego właściciela.
Szybkość ładowania strony
Czas ładowania elementów witryny był już tematem jednego z ostatnich artykułów na blogu (klik). Pozycjonowanie sklepu internetowego będzie skuteczniejsze, jeżeli prędkość ładowania strony, w tym opisów i zdjęć produktów, będzie dobra. Warto zauważyć, że spora grupa użytkowników opuszcza stronę, jeśli ta nie załaduje się w przeciągu trzech sekund.
Trafny dobór słów kluczowych
Na temat tego, jak poprawnie dobierać słowa kluczowe powstało wiele artykułów poradnikowych. W przypadku sklepu internetowego niekiedy dobrze sprawdza się pozycjonowanie na mniej konkurencyjne frazy, ściśle powiązane z asortymentem sklepu. Przedsiębiorca zwykle najlepiej wie, które produkty przynoszą mu największe zyski – warto zatem, by współpracował z pracownikami agencji SEO podczas wybierania słów kluczowych.
Linkowanie wewnętrzne
Pozycjonowanie sklepu internetowego, jak i każdej innej strony, wspierają linki przychodzące z innych witryn. Nie bez znaczenia jest również linkowanie wewnętrzne, ułatwiające sprawne poruszanie się między podstronami i wyszukiwanie interesujących produktów. System linków wewnętrznych jest ważny w przypadku każdego e-sklepu, choć te rozbudowane muszą zwracać na niego szczególną uwagę.
Adresy URL dla wszystkich produktów
Każdy produkt powinien mieć swój własny, krótki i łatwy do zapamiętania adres URL. Najprościej, gdy w adresie znajduje się nazwa danego produktu. Adresy URL zawierające słowa kluczowe mają wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego.
Opisy produktów
O tym, jak stworzyć dobry opis produktu w sklepie internetowym można przeczytać tutaj. Na pewno dla robotów wyszukiwarki najważniejsze jest, by opis był unikalny (nie kopiujemy opisów producentów) i zawierał słowo kluczowe. Jeśli chodzi o użytkowników, dla nich piszemy opisy językiem korzyści.
Wersja na smartfony i tablety
Istnienie mobilnej wersji strony internetowej bądź też witryny responsywnej jest czynnikiem rankingowym Google, a już wkrótce jeszcze bardziej zyska na znaczeniu (zapowiedź mobile-first index). Mobilna wersja to też możliwość zdobycia przychylności użytkowników smartfonów i tabletów.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Kraków