Katalogowanie – wybór wartościowych katalogów

wartościowe katalogiNa pewno każdy, kto choć pobieżnie zetknął się z tematem pozycjonowania, słyszał również o katalogowaniu. To jedno z wielu działań, które ma celu umocnienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania, zwiększenie ruchu i podniesienie wartości strony. Samych katalogów znajdziemy w internecie mnóstwo. Z pewnością nie warto nawet myśleć o dodaniu jednej strony do większości z nich – jest to czasochłonne, a zamierzonych efektów w postaci zwiększonego ruchu na stronie i dobrej pozycji w wyszukiwarkach na pewno nie osiągniemy. Zdecydowanie też odradzamy korzystanie z automatów dodających stronę do wielu katalogów. Nie mając kontroli nad tym, gdzie linki są umieszczane narażamy naszą witrynę na duże ryzyko. Używanie automatów do katalogowania często kończy się nałożeniem filtru, a w skrajnych przypadkach zbanowaniem witryny i wyrzuceniem jej z indeksu wyszukiwarki.

Czym się kierować wybierając katalogi?

Jak wiadomo nie liczy się ilość linków, tylko ich jakość. Kilkanaście tysięcy linków może być kompletnie bezwartościowych, podczas gdy innym przypadku wystarczy tylko kilka mocnych linków z dobrych, zaufanych źródeł. Wybierając katalog na którym chcemy umieścić wpis, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych wskaźników:

  • PageRank
  • TrustRank i CitationFlow
  • ilość BackLinków prowadzących do katalogu

Im wyższe te wskaźniki, tym większa szansa, że link prowadzący z tego katalogu będzie mocnym linkiem.

Nie jest to oczywiście gotowy przepis na odnalezienie wartościowych katalogów – częste zmiany, jakie zachodzą w algorytmach wyszukiwarek, potrafią z dnia na dzień drastycznie obniżyć wartość katalogu (i co za tym idzie – linki od niego prowadzące). Dlatego przed dodaniem jakiegokolwiek wpisu warto zwrócić uwagę na to, jak dany katalog wygląda – jeśli przypomina internetowy śmietnik – zrezygnuj z dodawania do niego wpisu. Dobry katalog jest przejrzysty, intuicyjny i łatwy w obsłudze dla osoby, która poszukuje w nim informacji.

Przykładowa lista kilku popularnych, wartościowych katalogów:

dir.yahoo.com PR8

www.dmoz.org PR7

katalog.onet.pl PR6

katalog.gazeta.pl PR6

katalog.di.com.pl PR5

www.sznurkownia.pl PR5

katalog.interia.pl PR4

dodaj.pl PR4

www.inbot.pl PR4

www.webadder.pl PR2

 Znaczna część wartościowych katalogów jest płatna – ceny wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych.

Dodając wpis, zawsze pamiętaj o umieszczeniu go w odpowiedniej kategorii, a opis dodanej strony nie może być nic nie znaczącym zlepkiem słów (wystrzegaj się „mieszarek” tekstów). Przemyślany wpis zawsze zostanie zaakceptowany, a link umieszczony we właściwej tematyce z pewnością będzie wartościowy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Kielce