Na rynku marketingu online nie brakuje agencji, które specjalizują się w tworzeniu stron internetowych. Co więcej, ich ofertę uzupełniają tzw. freelancerzy, wolni strzelcy, którzy w zaciszu własnego domu również zajmują się budową witryn. Jak odnaleźć się w poszukiwaniu odpowiedniego partnera do stworzenia własnej strony www. Budujesz nową markę, a może twoja firma potrzebuje odświeżyć wizerunek, by lepiej odnaleźć się w sieci? Zobacz czym się kierować podczas decydowania o współpracy przy budowie strony internetowej.
Agencja, agencji nierówna – jak wybrać odpowiednią?
Nie ma jednego rodzaju agencji marketingowej czy reklamowej. Niemożliwe jest sklasyfikowanie wszystkich tego rodzaju firm w jednej kategorii. Jedne mają niezwykle rozbudowaną bazę klientów, inne skupiają się na kilku strategicznych partnerach. Jedne oferują dosłownie wszystko, co można wykonać w sieci, inne koncentrują się np. na content marketingu, SEO lub tworzeniu stron www, czasami łącząc ze sobą kilka komplementarnych usług.
Wskaźnikiem wysokiej jakości współpracy będzie np. pierwszy kontakt z agencją: sposób rozmowy, atencja konsultanta, realne wyniki pracy, o które możemy poprosić. W dużych agencjach lub tych z niezwykle szeroką ofertą działa się często szybko, sprawnie, ale istnieje ryzyko, że wyniki prowadzonych kampanii SEO lub ostateczny projekt strony nie zapewni optymalnych wyników. Nasza czujność może też być podwyższona jeśli agencje oferują wyjątkowo niskie ceny, lub darmowe okresy współpracy. To mogą być chwytliwe hasła, a ceny ukryte w innych kosztach. Nie jest to zasada constans, ale warto te kwestie zweryfikować.
Potrzebujesz więcej informacji na temat budowy stron WWW? Szukasz profesjonalistów?
Skontaktuj się z nami! Przygotujemy odpowiedni projekt od A do Z: KONTAKT >>
Nie można jednak nie dostrzec zalet współpracy z dobrze zorganizowaną agencją interaktywną. Nad projektem budowania strony www najczęściej pracuje kilka osób. Wprawdzie prowadzony jest on przez głównego opiekuna, ale „w tle” pracują copywriter, programista, specjalista ds. SEO itd. Dzięki nim uda się wyeliminować wiele błędów już na pierwszych etapach budowania witryny. Pamiętajmy też, że każdy specjalista, który składa się na zespół agencji to najczęściej wysokiej klasy fachowiec który, aby dostać pracę, musiał przejść wieloetapową, weryfikującą jego kompetencje rekrutację. Agencja dysponuje także szeregiem narzędzi, pomocnych w optymalizacji samej strony, jej warstwy technicznej czy contentowej. Natomiast własne zaplecze techniczne pozwala w dość szybkim tempie uzyskać odpowiedniej jakości link building, który będzie tak istotny przy dalszym pozycjonowaniu strony.
Są jeszcze freelancerzy – czy warto na nich postawić?
Największą zaletą współpracy z freelancerem będzie to, że koszty współpracy mogą być niższe niż te, które oferują agencje. Wydaje się to uzasadnione. Pracując w domu, nawet na samozatrudnieniu, ponosi się mniejsze koszty niż agencja, której koszty ogólne są wyższe niż te ponoszone przez freelancera. Jest jednak pewien haczyk. Może się przecież zdarzyć, że poza wykonaniem strony internetowej twoja firma będzie oczekiwała opracowania strategii SEO, płatnych kampanii prowadzonych w Google lub na Facebook`u czy też stworzenia warstwy tekstowej. Zatem jeden freelancer nie wystarczy i koszty mogą poszybować w górę. Po stronie plusów warto zapisać to, że freelancer jest bardziej dyspozycyjny, można się z nim często skontaktować po godzinach pracy.
Warto również zauważyć, że przy pracy z freelancerami możemy być zobligowani do większego zaangażowania. Konieczne może się okazać poświęcenie większej ilości czasu na pilnowanie projektu, co w rezultacie w mniejszym lub większym stopniu odciągnie nas od naszych codziennych zadań. Zauważmy też, że w przypadku współpracy z tzw. wolnym strzelcem bardzo wiele zależy od jednej osoby. Co generuje ryzyko wstrzymania realizacji prac jeśli ta osoba np. zachoruje. W przypadku agencji interaktywnej zawsze będzie mógł ktoś zastąpić osobę prowadzącą projekt.
Wybór między freelancerem a agencją. Co warto wiedzieć?
Decydując się na współpracę z agencją interaktywną czy freelancerem należy więc odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Nie bez znaczenia pozostaje budżet, ale też niezwykle istotny będzie tzw. flow pracy, który często lepiej wypracowany mają agencje. Zauważmy też, że współpracując z agencją, zyskujemy partnera, który oferuje usługi komplementarne. Tworzenie strony internetowej to jedno, ale potem możemy współpracować z nią dalej prowadząc kampanie SEO czy też kampanie w płatnych kanałach, takich jak Google Ads czy Facebook Ads. Freelancing u nas się sprawdził i ma się dobrze, przy mniejszych projektach korzystanie z usług freelancera jest jak najbardziej uzasadnione. Jednak szukając partnera długofalowego, który będzie gwarancją wykonania działań z zakresu marketingu online na optymalnym poziomie, zwróćmy swoje zainteresowanie w stronę agencji interaktywnej.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Cieszyn