Facebook Marketplace dostępny w Polsce. Sprawdź, jak działa „tablica ogłoszeń” na Facebooku


Facebook nie przestaje zaskakiwać. Co prawda o testach funkcji Marketplace w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii mówiło się od dawna, ale w Polsce została udostępniona dopiero teraz.

Facebook Marketplace to usługa przypominająca serwisy zwane „tablicami ogłoszeń”. Dlatego, tuż po udostępnieniu funkcji polskim użytkownikom, pojawiły się głosy, że Marketplace będzie dla wspomnianych serwisów dużą konkurencją. Czy rzeczywiście?

Czym jest usługa Facebook Marketplace?

Usługa pomyślnie przeszła testy w kilku krajach, po czym była sukcesywnie udostępniana kolejnym użytkownikom. Obecnie Marketplace dostępny jest w 27 krajach, w tym także w Polsce. Na tablicy ogłoszeń można zamieścić dowolne ogłoszenie dotyczące sprzedaży przedmiotu albo propozycję oddania go za darmo. Oczywiście ogłoszenia typu kupię/sprzedam od dawna pojawiały się na Facebooku, ale tylko w ramach specjalnie utworzonych grup. Facebook dostrzegł potrzebę wprowadzenia zmian w tym zakresie i stworzył intuicyjne rozwiązanie, którego celem jest lepsze kojarzenie sprzedawców z klientami.

W Polsce usługa Facebook Marketplace pojawiła się pod koniec listopada. Na wirtualnej tablicy ogłoszeń użytkownicy mogą publikować swoje oferty, dzięki czemu w łatwy sposób dotrą z nimi do osób zainteresowanych kupnem. Specyfika portalu społecznościowego sprawia, że dokonanie transakcji jest bardzo poręczne. Nie ma konieczności przechodzenia na inne strony i dodatkowego logowania. Zakupów można dokonać w każdej chwili podczas przeglądania newsów na Facebooku.

Popularność Facebooka

Facebook Marketplace – jak dodać ogłoszenie?

Wystarczy zalogować się na swoje konto, kliknąć w odpowiednie miejsce i dodać treść ogłoszenia. Można to zrobić zarówno za pośrednictwem aplikacji mobilnej, jak i w sposób tradycyjny. Jeśli chodzi o aplikację, dodanie ogłoszenia możliwe jest po wybraniu odpowiedniej ikony (witryny sklepowej) w górnej części aplikacji. W przypadku logowania przez przeglądarkę, usługę Facebook Marketplace znajdziemy po lewej stronie ekranu, pod zakładkami Aktualności i Messenger.

Dodając ogłoszenie, możemy określić lokalizację sprzedawcy, kategorię i cenę produktu. Istnieje możliwość dołączenia zdjęcia. Warto zauważyć, że dostępne produkty zostały odgórnie skatalogowane. Przedmiot można dodać w kategoriach: dom i ogród, mieszkanie, rozrywka, odzież i akcesoria, rodzina, elektronika, hobby, pojazdy i rowery oraz drobne ogłoszenia.

Kupujący może przeglądać oferty filtrując je według lokalizacji, ceny czy wspomnianych kategorii. Może też skorzystać z wyszukiwarki. Użytkownik zainteresowany kupnem konkretnego przedmiotu kontaktuje się ze sprzedającym wysyłając do niego wiadomość. Może także zaznaczyć, że dana oferta go interesuje, zapisać ją lub udostępnić.

Finalizacja transakcji, czyli odbiór i zapłata za towar, odbywają się już poza Facebookiem. Portal nie pośredniczy w tych działaniach.

Facebook Marketplace - ikona w aplikacji

Facebook Marketplace zagrożeniem dla popularnych serwisów ogłoszeń?

Biorąc pod uwagę fakt, że popularność Facebooka w Polsce jest ogromna, można spodziewać się, że nowa usługa będzie dużą konkurencją dla serwisów działających na zasadzie „tablicy ogłoszeń”. Tym bardziej, że korzystanie z Facebook Marketplace jest bardzo proste, a użytkownik chcąc sprzedać bądź kupić daną rzecz, nie musi logować się do osobnej aplikacji. Na korzyść usługi przemawia także to, że dodanie ogłoszenia, bez względu na kategorię, jest bezpłatne.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Wrocław