Kiedy należy wykonać audyt SEO strony internetowej?


Sprawdzenie i optymalizacja witryny internetowej powinny odbyć się zanim strona zostanie zgłoszona do wyszukiwarki. Z łatwością można wskazać jeszcze kilka momentów w późniejszym „życiu” strony, kiedy to przeprowadzenie audytu jest w pełni uzasadnione.

Audyt SEO obejmuje szereg elementów witryny internetowej, których optymalizacja jest konieczna, jeśli strona ma zająć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Celem audytu jest wykrycie ewentualnych błędów na stronie i wskazanie rozwiązań, które pozwolą te błędy wyeliminować. Audyt strony internetowej można podzielić na kilka etapów. Jednym z najistotniejszych jest audyt treści, o którym więcej tutaj.

Audyt SEO strony internetowej

Audyt SEO – wskazania do wykonania audytu

Budowa strony internetowej/tworzenie nowej wersji witryny

Agencje SEO zwykle zajmują się zarówno budowaniem stron www, audytami i optymalizacją, jak i późniejszym pozycjonowaniem witryny (sprawdź naszą ofertę). Wynika z tego, iż specjaliści, którzy tworzą nową witrynę, wiedzą jak to zrobić, by jej widoczność w SERPach była satysfakcjonująca. Mimo to, po zakończeniu prac w obrębie witryny, należy wykonać audyt SEO oraz optymalizację. Dotyczy to także sytuacji, gdy trwają prace nad nową wersją strony internetowej. Wówczas szczególną uwagę należy zwrócić na znaczniki meta, układ i kod strony oraz system linków wewnętrznych.

Zgłoszenie strony do wyszukiwarki

Jeżeli audyt SEO nie został wykonany przed wdrożeniem strony, należy przeprowadzić go na tym etapie. Wówczas widać, jak strona zachowuje się w wyszukiwarce, które pozycje zajmuje. Warto zadbać o poprawną indeksację i zwrócić uwagę na elementy, które z powodzeniem można usprawnić, by widoczność strony w SERPach wzrosła. Na tym etapie warto też pomyśleć o stronach zapleczowych i wsparciu witryny docelowej linkami zewnętrznymi.

Audyt SEO to nie tylko zwieńczenie prac nad stroną www

Znaczący spadek pozycji w SERPach

Dobrze funkcjonująca witryna internetowa może stracić swoją (dotychczas wysoką) pozycję w wynikach wyszukiwania z różnych powodów. Czasem odnalezienie przyczyny nie jest proste i w tym przypadku również warto wykonać audyt SEO. Jego celem będzie zdiagnozowanie i rozwiązanie problemu. Może się okazać, iż zdaniem Google linkowanie do witryny było zbyt agresywne, albo na stronie pojawiła się zduplikowana treść. Nie bez znaczenia są tutaj aktualizacje algorytmu Google – jeśli zmiany są spore, zawirowania w SERPach mogą się zdarzyć.

Modyfikacja wyglądu i zawartości witryny

Starsze witryny internetowe należy co jakiś czas usprawniać. Być może popularne stają się rozwiązania inne, od zastosowanych przed laty? A może opublikowana treść straciła aktualność? Czasem usterki i konieczność wprowadzenia zmian zgłaszają sami użytkownicy, niemniej jednak to właściciel strony www powinien trzymać rękę na pulsie. Audyt SEO warto przeprowadzać co jakiś czas, cyklicznie – tak, by sprawdzić czy witryna nadal działa bez zarzutu, czy też warto zmodyfikować jej wygląd i zawartość. Może się okazać, że usprawnienie kilku elementów pomoże zwiększyć widoczność strony w SERPach i ruch na stronie, a tym samym wygenerować większe zyski.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Łódź