Pozycjonowanie stron internetowych, w tym witryn lokalnych przedsiębiorstw, można sprowadzić do usprawnienia elementów na stronie oraz systemu linków przychodzących.
Walka o wysokie pozycjonowanie stron internetowych (proces pozycjonowania) przebiega zwykle podobnie, ale mimo jednakowych założeń, inaczej wygląda pozycjonowanie lokalne, a inaczej globalne. Promowanie lokalnego biznesu wydaje się być łatwiejsze, jako, iż miejscowy sklep/przedsiębiorstwo/salon ma zwykle niewielką konkurencję. Mimo to podczas pozycjonowania lokalnego popełniane są liczne błędy. Jak się ich ustrzec i na co zwrócić uwagę w trakcie optymalizacji strony internetowej lokalnego biznesu?
Pozycjonowanie lokalne – słowa kluczowe, optymalizacja witryny, wizytówka Google Moja Firma
Trafnie dobieraj słowa kluczowe
Pozycjonowanie na bardzo konkurencyjne i ogólne frazy kluczowe nie ma najmniejszego sensu, jeśli oferta przedsiębiorstwa kierowana jest przede wszystkim do okolicznych mieszkańców. Takie działania nie przyniosą spodziewanych efektów, a jedynie nadwerężą budżet przedsiębiorstwa. Firma traci czas i pieniądze. Prowadzenie działań na skalę krajową należy odpuścić, a zamiast tego skupić się na precyzyjnych frazach, także takich wskazujących lokalizację, jak np. „gabinet weterynaryjny Kutno”.
Zoptymalizuj swoją witrynę
Optymalizacja to usprawnienie elementów na stronie w taki sposób, by cała witryna była dobrze widziana „w oczach” wyszukiwarki internetowej. Jednym z najważniejszych działań jest tutaj dostosowanie zawartości strony do wybranych wcześniej słów kluczowych, na które będzie odbywało się pozycjonowanie lokalne. Warto podkreślić, że treść to nie tylko artykuły czy teksty ofertowe, ale również tytuły obrazków czy opisy meta.
- Adresy URL
Adresy URL, szczególnie ten główny, powinny być czytelne, nieskomplikowane i niezbyt długie. Powinny też zawierać nazwę firmy, słowo kluczowe oraz lokalizację, a przy tym wskazywać, co znajduje się na danej podstronie.
- Opisy meta
To bardzo ważny element strony internetowej, choć często traktowany po macoszemu, szczególnie, jeśli mowa o meta description tag. Meta title i meta description różnią się o tyle, że ten pierwszy powinien składać się m.in. z nawy marki, lokalizacji i oferowanej usługi, zaś ten drugi krótko prezentować zawartość podstrony i zachęcać od jej odwiedzenia. W obu przypadkach bardzo istotne jest użycie słów kluczowych, na które odbywa się pozycjonowanie lokalne.
- Treść „główna”
Chodzi o dłuższe teksty opublikowane na podstronie „O nas” czy na stronach stanowiących prezentację oferty, a w przypadku przedsiębiorstw prowadzących blogi firmowe – również o artykuły na tych blogach. Treść powinna być unikalna, a więc nieskopiowana z żadnego innego miejsca w sieci, ani też niepowielana na kilku kolejnych podstronach. W treści muszą znajdować się słowa kluczowe, przewijać nazwa firmy oraz jej lokalizacja. Z ilością słów kluczowych nie należy przesadzać i co istotne – dbamy o to, by wyglądały w treści naturalnie. Tworzenie sztucznych konstrukcji składniowych na potrzeby pozycjonowania zostanie szybko dostrzeżone zarówno przez użytkowników, jak i roboty wyszukiwarek internetowych.
- Nagłówek i stopka
Występowanie nagłówków jest czynnikiem rankingowym, dlatego należy pamiętać o ich stosowaniu. Treść podzielona na akapity z wyszczególnionymi nagłówkami prezentuje się znacznie ładniej i zachęca do lektury. Nagłówki, w miarę możliwości, powinny zawierać słowa kluczowe i lokalizację przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o stopkę, firmy działające tylko w obrębie jednego miasta, mogą pomyśleć o zamieszczeniu na każdej podstronie informacji z nazwą firmy, adresem fizycznym, numerem telefonu i godzinami otwarcia przedsiębiorstwa.
- Mobilna wersja strony internetowej
Istnienie mobilnej wersji strony także jest czynnikiem rankingowym. Systematyczny wzrost liczby użytkowników mobilnych obserwujemy od dawna, a ostatni rok wręcz wymusza na właścicielach stron konieczność ich optymalizacji pod kątem smartfonów i tabletów. Google zapowiada mobile-first index, co oznacza, iż jeśli chcemy, by nasza witryna zajmowała wysoką pozycję w SERPach, musimy zadbać o użytkowników mobilnych. W obliczu planowanych zmian w sposobie indeksowania stron lepszym rozwiązaniem wydaje się troska o responsywność strony internetowej, aniżeli tworzenie jej mobilnej wersji.
- Fotografie
Kontakt z lokalną firmą zwykle nie ogranicza się jedynie do wymiany e-maili czy rozmów telefonicznych – klienci wolą kontakt osobisty w siedzibie przedsiębiorstwa. Pozycjonowanie lokalne obejmuje zatem także obrazy ukazujące budynek z zewnątrz i wewnątrz, dzięki czemu klient łatwiej odnajdzie firmę w terenie. Zdjęcia dobrej jakości muszą być odpowiednio zoptymalizowane, by nie spowalniały działania strony oraz można było je wyszukać w Google Grafika. Szczególny nacisk kładziemy na atrybut alt – powinien oddawać zawartość fotografii, zawierać słowo kluczowe oraz lokalizację. Więcej o optymalizacji grafiki na stronie znajdziesz tutaj.
Stwórz wizytówkę Google Moja Firma
Google Moja Firma to doskonały wynalazek, dzięki któremu klient łatwo może dotrzeć do podstawowych informacji o firmie, znaleźć ją na mapie, a także poznać opinie na jej temat. Wizytówki lokalnych firm wyświetlane są wyszukiwarce oraz Mapach Google, a klienci, którzy mieli okazję skorzystać z oferty, mogą ocenić firmę przy użyciu gwiazdek i dodać pisemną opinię. Pamiętajmy, że opinie innych osób często wpływają na nasze decyzje zakupowe.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Poznań