Pisanie webowe, czyli dlaczego ten tekst dobrze się czyta?


Kiedy kupujemy książkę liczymy na długie godziny fascynującej lektury. Takiej, która zabierze nas w zupełnie inny świat, do którego będziemy chcieli wracać jak najczęściej. Co się dzieje, kiedy otwieramy przeglądarkę internetową, a potem portal informacyjny? Czy nasze oczekiwania są takie same?

Oczywiście, że nie! Czytanie książki oraz notki blogowej dzieli bardzo dużo. Chociaż w obu przypadkach robimy przecież to samo – śledzimy wzrokiem zdania i akapity. Tym, co wyróżnia tekst internetowy, jest jego szczególna struktura. Struktura, która ułatwia jego przyswajanie, czyni go czytelnym oraz przyjaznym dla odbiorcy. Czym się charakteryzuje?

mapi pic2Długość: Dobry tekst webowy nie powinien być bardzo długi. Czytelnik zazwyczaj po prostu nie ma czasu ani chęci, by przebijać się przez dużą ścianę tekstu. Robi w tym czasie wiele innych rzeczy, nie skupiając się stuprocentowo na tym, co czyta. To wcale nie jest przykład ignoranckiego podejścia. To po prostu specyfika czytania treści internetowych. Każdy z nas tak ma.

Prostota: W Internecie liczy się prosty komunikat. Szukając informacji na temat danej usługi, produktu, lub też czytając komentarze i newsy nie oczekujemy erudycyjnych wywodów. Takie treści oczywiście także są częścią materiałów sieciowych, jednak zarezerwowaną dla portali akademickich albo specjalistycznych. Przeciętny odbiorca nie ma zamiaru szukać w słownikach znaczeń skomplikowanych słów, albo długo myśleć nad sensem artykułu. Ma być prosto, zwięźle i na temat, bez niepotrzebnych komplikacji.

Rozmaitość: Czytelnik internetowy bardzo szybko się nudzi. Dlatego też tekst powinien być urozmaicony, by przykuwać uwagę na dłużej. Ilustracje, które czynią artykuł estetycznie ciekawym, punktory, pogrubione fragmenty. Tak przygotowany tekst na pewno zdoła utrzymać zainteresowanie odbiorcy oraz, co ważne, nie zmęczy go.

Ten tekst zawiera ok. 2000 tysięcy znaków. To jedna strona A4. Jest także rozpisany na krótkie akapity, posiada wypunktowaną część, ilustracje i pogrubienia niektórych zdań. Prawda, że dobrze się go czyta? O to właśnie chodzi w pisaniu webowym.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Gdańsk