UX co to jest i dlaczego jest tak ważny?


Od kilku lat coraz częściej możemy się spotkać z terminem UX. W dosłownym tłumaczeniu UX to „doznania użytkownika” (user experience), ale to bardzo ogólne ujęcie tematu. Głównym zadaniem UX jest tworzenie takich stron i aplikacji, które będą i przyciągały i skupiały uwagę użytkowników, a także wywoływały konkretne zachowania. Ponadto UX obejmuje również intuicyjność oraz prostotę obsługi aplikacji i stron. Mówiąc konkretniej – to obraz relacji człowiek – aplikacja/strona.

projektowanie ux czym jestLogicznym jest, że aplikacja o ogromnych możliwościach nie odniesie sukcesu, jeśli jej interfejs jest niezrozumiały (chaotyczny i nieintuicyjny), lub też nie przyciąga uwagi. Specjaliści UX dążą do odpowiedzenia na pytania: dlaczego tak się dzieje, co ma na to wpływ oraz jak to zmienić? Badają, jak użytkownicy korzystają z aplikacji lub stron, czy poruszanie się po nich sprawa im trudności, itd. Na tej podstawie wyciąga się wnioski i nanosi poprawki do projektów.

Jednak w UX nie chodzi wyłącznie o to, aby poprawiać gotowy produkt. Tworzenie aplikacji czy strony powinno się zacząć od projektowania użytecznego. A więc na samym początku mamy IA (czyli Information Architecture – architektura informacji), w której zajmujemy się projektowaniem rozmieszczenia informacji zawartych w aplikacji lub na stronie pod kątem założeń projektu oraz mając na uwadze przyszłych użytkowników. Plan IA powinien trafić w ręce grafików, którzy nadadzą mu konkretny wygląd.

UI, czyli User Interface, zajmuje się ogólną reakcją na interfejs aplikacji lub strony. UI skupia się na analizie tego, czy ogólny wygląd wywołuje pożądane reakcje użytkowników (wzbudza ich zainteresowanie, motywuje do pożądanych działań, czy też wywołuje w nich spodziewane emocje).

Dopiero potem mamy do czynienia z właściwym UX – czyli całokształtem wrażeń i doświadczeń użytkowników.

Jak badać UX?
Jest kilka metod i narzędzi wręcz niezbędnych w badaniu wrażeń użytkowników. Są to:

– Google Analitycs,
– Eye Tracking,
– ankiety,
– testy z użytkownikami.

W UX nie ma uniwersalnych rozwiązań, tak samo jak nie ma dwóch identycznych projektów. Wszytko zależy od tego, co chcemy osiągnąć oraz kim jest nasz użytkownik.

Jeśli szukacie podstaw UX – zapraszamy na UXCats 🙂

grafika: brandon schauer/flickr

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Olsztyn