Prawo i Sprawiedliwość straciło domenę kppis.pl

W ostatnich dniach głośno jest w mediach (szczególnie w Internecie) o tym, że Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości stracił swoją domenę kppis.pl. Rzeczywiście, pod wspomnianym adresem, znajdujemy dziś Klubu Przyjaciół Pieczywa i Sera.

Czy Prawo i Sprawiedliwość chce odzyskać domenę?

Najpierw należałoby zapytać, dlaczego ją stracił? Możliwości są dwie – albo Klub chciał z niej zrezygnować, ponieważ swoją oficjalną stronę prowadzi pod adresem pis.org.pl i drugą domenę uznał za zbędną, albo też ktoś zapomniał o opłacie abonamentowej na kolejny rok. Niezależnie od przyczyny, utrata domeny kppis.pl nie wygląda dobrze wizerunkowo. Przejęcie oficjalnej witryny Prawa i Sprawiedliwości stwarza realną możliwość publikacji treści oczerniających partię, szkodzących jej wizerunkowi. Ktoś mógłby podszyć się pod Klub i „w jego imieniu” publikować ośmieszające jego członków, albo w ogóle polityków, treści. Póki co jednak, Klub Przyjaciół Pieczywa i Sera publikuje artykuły związane z branżą spożywczą.

Jak to możliwe, że przez trzydzieści dni (tyle czasu upływa, zanim domena spadnie) nikt nie zauważył, że strona nie jest aktywna? Wówczas można byłoby jeszcze opłacić abonament (niecałe 100 zł na rok) i odzyskać domenę. Jeżeli nie zrezygnowano z niej celowo, trudno nie posunąć się do wniosków, że zaplecze IT partii jest raczej słabe. Gdyby w domenie kppis.pl założono aktywne skrzynki pocztowe, do osób odpowiedzialnych za stronę dotarłaby informacja o wygaśnięciu abonamentu. W tym miejscu warto wspomnieć, że także serwisowanie strony nie wyglądało najlepiej, skoro domena kppis.pl stała na starej wersji CMS Joomla 1.5. Być może nie pracowano nad stroną celowo, dążąc do jej wygaśnięcia, ale wszystko to są tylko spekulacje i domysły, gdyż oficjalnego stanowiska Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości nie ma.

Odzyskanie domeny kppis.pl nie będzie proste

Jeżeli domenę utracono z powodu zaniedbania, odzyskanie jej nie będzie proste. Po pierwsze nazwa kppis.pl nie jest zastrzeżona dla PiS, a równie dobrze pasuje do niej Klub Przyjaciół Pieczywa i Sera. Strona nie działała przez trzydzieści dni i nikt z zaplecza partii nie zainteresował się jej losem. Obecnie działa prężnie – każdego dnia wspomniany Klub Przyjaciół Pieczywa i Sera dodaje nowy artykuł. PiS mógłby odkupić domenę, ale nowy właściciel niekoniecznie będzie chciał ją sprzedać. Teoretycznie istnieje też możliwość złożenia zażalenia do Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej, będącej instytucją rządową rejestrującą domeny .pl, ale taki wniosek z oczywistych przyczyn (zaniedbanie partii) powinien zostać odrzucony.

Warto zauważyć, że do domeny kppis.pl wciąż może prowadzić wiele linków z oficjalnych profili firm i instytucji współpracujących z PiS, a także stron posłów czy senatorów. Niestety, nie działa to na korzyść partii, ani wspomnianych instytucji. Całe szczęście, że nowa wersja strony opowiada o pieczywie i serach, a nie porusza skandalicznych tematów. Usunięcie wspomnianych linków wymaga czasu, a być może nie będzie konieczne, gdyż Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości odzyska domenę. Pozostaje obserwować jej losy.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Katowice