Na temat tworzenia stron internetowych powstało wiele artykułów, z których wynika, że projektowanie stron nie jest zajęciem dla każdego, gdyż poza wiedzą na temat budowy i sposobu funkcjonowania strony, wymaga cierpliwości, dokładności i przede wszystkim pewnego poczucia estetyki. Bardzo ważna jest też umiejętność odpowiadania na potrzeby użytkowników, dostosowywania się do zmieniających realiów i odpowiadania na najnowsze trendy, a te w obliczu ciągle unowocześnianych technologii, zmieniają się bardzo szybko.
Projektowanie stron internetowych – aktualne trendy
Najnowsze trendy dotyczą budowy strony i jej poszczególnych elementów (np. menu) oraz sposobu wyświetlania obrazków, zdjęć i animacji. Idąc tą drogą, do aktualnych trendów w zakresie budowy witryny należą:
– Dominacja responsywnych stron internetowych, przez co rozumie się przede wszystkim ich optymalizację pod urządzenia mobilne (smartfon, tablet). Wygląd i treść strony powinna być dostosowana do możliwości małego ekranu – obecnie przeglądanie Internetu odbywa się w znacznej mierze za pomocą urządzeń mobilnych.
– Zwinięte menu – rozwiązanie sprawdza się najlepiej na stronach nieprzeładowanych treściami, choć korzystają z niego także mocno rozbudowane witryny. Kiedyś menu umieszczano na górze strony, było rozwijane i dosyć długie – obecnie nie ma takiej potrzeby, zwinięte menu wygląda znacznie atrakcyjniej.
– Scrollowanie strony – pośrednio wiąże się z poprzednim punktem, gdyż wydłużona wersja strony internetowej jest doskonałym miejscem dla zwiniętego menu. Użytkownik scrollowanej strony internetowej nie musi (klikając w rozbudowane menu) przechodzić na kolejne podstrony, bo wszystkie informacje może odnaleźć w jednym miejscu. Nie można jednak przesadzać z długością strony i ilością znajdujących się na niej informacji.
– Wyświetlanie wszystkich podstron na jednej stronie w formie slajdów – ciekawy zabieg, mający na celu ograniczenie zakresu widoku do jednego ekranu. Poruszanie się po witrynie jest możliwe za pomocą przewijania kolejnych slajdów. Dosyć nowatorski i warty odnotowania zabieg, choć na pewno nie sprawdzi się przy mocno rozbudowanych stronach, bogatych w długie artykuły.
– Formularz kontaktowy na stronie głównej – niegdyś formularz kontaktowy znajdował się w osobnej podstronie. Obecnie coraz częściej, zwłaszcza w przypadku scrollowanych stron, formularz umieszcza się na dole strony głównej bądź w stopce witryny, co ma na celu ułatwienie i przyspieszenie kontaktu.
Projektowanie stron to także wybór odpowiedniej grafiki, zdjęć i czcionki oraz troska o to, by każdy z tych elementów znalazł najlepsze dla siebie miejsce. Obecnie mówi się o kilku trendach w zakresie tworzenia animacji i wybierania fontów:
– Animacje reagujące na przewijanie strony – podczas scrollowania uruchamia się animacja, kierująca na najważniejsze treści strony i dodająca atrakcyjności witrynie. Wprowadzenie takiej animacji jest stosunkowo prostym zabiegiem.
– Wykorzystanie plików SVG – co prawda istnieją od wielu lat, ale obecnie (przy tej ilości dostępnych na rynku urządzeń z większą gęstością pikseli) pliki wektorowe i możliwość ich skalowania są doskonałym rozwiązaniem, stosowanym w celu poprawy jakości wyświetlonych obrazów przy jednoczesnym zachowaniu niskiej wagi plików.
– Unikanie cieni, zarówno pod tekstami jak i blokami. Zabieg stosuje się zwykle w odniesieniu do napisów umieszczanych nad gładkimi kolorami lub zdjęciami, co sprawia że strona wygląda nowocześnie i dynamicznie.
– Eksperymentowanie z fontami – niegdyś na stronach internetowych spotykało się klasyczne, proste czcionki. W odniesieniu do ważnych informacji, nadal stosuje się łatwe w odbiorze formy, ale z wyglądem tytułów czy haseł reklamowych można eksperymentować.
– Material design – projektowanie stron opiera się na prostocie i funkcjonalności, używa się czystych, żywych, ale nie jaskrawych barw, gładkich czcionek (na przekór wspomnianemu wyżej trendowi), dąży do wycentrowania najważniejszych informacji. Material design troszczy się o przejrzystość strony, wyróżnia najważniejsze informacje i stosuje graficzne, widoczne dla użytkownika ikony.
Projekty stron internetowych nie muszą (a nawet nie mogą) opierać się na wszystkich najnowszych trendach, bo powstałby wówczas bałagan. Strona internetowa powinna być przede wszystkim funkcjonalna i przyjazna dla użytkownika. Wygląd strony, jej intuicyjność, szybkość działania – wszystko to ma znaczenie tylko wtedy, gdy treść zamieszczona na stronie przedstawia wartość merytoryczną, dostarcza odpowiedzi na nurtujące użytkownika pytania. A trendy, jak wszystko w świecie mody, bardzo szybko się zmieniają.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Łódź