Punkty, poziomy i plakietki w programie Lokalni przewodnicy Google

Lokalny przewodnik Google jest członkiem społeczności, której zadanie polega na rozwijaniu, edycji i dodawaniu nowych informacji o miejscach znajdujących się w Mapach Google. Udoskonalanie treści odbywa się poprzez dzielenie się wrażeniami i opiniami z wizyty w danym miejscu, ale także udostępnianie zdjęć i filmów czy udzielanie odpowiedzi na często zadawane pytania. Lokalni przewodnicy Google, dzięki swojej pracy i zaangażowaniu, pomagają użytkownikom na całym świecie dokładnie zapoznać się z miejscem, które chcą odwiedzić i lepiej przygotować się do tej wizyty. Za swoją działalność, a więc publikację precyzyjnych i przydatnych informacji, lokalni przewodnicy otrzymują punkty, które mogą wymieniać na korzyści. Im bardziej aktywny przewodnik, tym więcej punktów otrzymuje, a tym samym osiąga kolejny poziom w programie i zostaje uhonorowany plakietką.

Czy każdy może zostać lokalnym przewodnikiem Google?

Informacji o tym, jak zostać lokalnym przewodnikiem Google, dostarczyliśmy przed dwoma laty w publikacji poświęconej korzyściom z uczestnictwa w programie. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło – do społeczności lokalnych przewodników może dołączyć każda pełnoletnia osoba, która ma dostęp do Map Google (usługa dostępna jest w ponad 40 krajach) i posiada aktywne konto Google, które wykorzystywane jest w procesie rejestracji. Zarejestrowany w programie użytkownik, po wybraniu swojej lokalizacji, ma realny wpływ na budowanie w sieci wizerunku odwiedzanych przez siebie miejsc.

Lokalny przewodnik Google powinien pamiętać, że pełni funkcję odpowiedzialną społecznie, dlatego publikowane przez niego treści muszą opierać się na jego własnych doświadczeniach, a nie informacjach zasłyszanych. Lokalny przewodnik powinien uważnie dobierać słowa i unikać ogólnych sformułowań, a zamiast tego skupiać się na szczegółach, które mogą być ważne dla osób planujących odwiedzić dane miejsce. Przed opublikowaniem jakiejkolwiek informacji warto zastanowić się, czy będzie ona wartościowa i przydatna. Powielanie tych samych, nic niewnoszących treści, nie jest działalnością mile widzianą w społeczności lokalnych przewodników i może zakończyć się wykluczeniem.

Pozyskiwanie danych od społeczności – czy to się Google opłaca?

Zanim przejdziemy do szerszego omówienia kolejnych poziomów w programie Lokalni przewodnicy Google, zastanówmy się, po co w ogóle taki program powstał. Pamiętajmy, że sztandarowym produktem firmy Google jest wyszukiwarka, w której można znaleźć informacje na właściwie każdy temat. Oczywiście powinny to być informacje precyzyjne i jak najbardziej aktualne. Google pozyskuje takie informacje z różnych źródeł, ale dla użytkowników Map Google szczególnie duże znaczenie mają opinie osób, które niedawno miały okazję odwiedzić dane miejsce. Są to dane spersonalizowane, niekiedy też wypowiedzi pełne emocji – takie, jakich nie znajdziemy w żadnym z dostępnych w sieci katalogów. Żaden algorytm Google nie jest w stanie pozyskać takich informacji. Z tego względu działalność lokalnych przewodników jest dla Google opłacalna, wręcz nieoceniona. Oczywiście pod warunkiem, że osobom pełniącym tę funkcję zależy na podawaniu jak najbardziej precyzyjnych i przydatnych informacji. Do działania i przestrzegania zasad mają zachęcić ich punkty, które przyznawane są za konkretne aktywności. W dalszej kolejności punkty te zamieniane są na plakietki przypisane poziomom lokalnego przewodnika.

Za co można otrzymać punkty w programie Lokalni przewodnicy Google?

Kiedy przed dwoma laty publikowaliśmy tekst poświęcony lokalnym przewodnikom Google, program rozbudowywany był o nową funkcjonalność, którą stanowiły tzw. plakietki. Obecnie mamy do czynienia z dopracowanym systemem nagradzania aktywnych członków społeczności.

Wszystkie aktywności lokalnych przewodników w Mapach Google są premiowane punktami. Liczy się każda opinia, ocena, odpowiedź na zadane pytanie, dodanie zdjęcia lub filmu, a także weryfikacja informacji oraz dodanie zupełnie nowego miejsca. Każdej z tych czynności przypisana jest odpowiednia liczba punktów, które zasilają konto lokalnych przewodników. Punkty przyznawane są w następujący sposób: 10 punktów za opinię, 10 punktów premiowych za opinię dłuższą niż 200 znaków, 1 punkt za ocenę, 5 punktów za zdjęcie, 3 punkty za tag, 7 punktów za film, 1 punkt za odpowiedź, 3 punkty za odpowiedź na często zadawane pytanie, 5 punktów za edytowaną informację, 15 punktów za dodane miejsce, 15 punktów za dodaną drogę, 1 punkt za zweryfikowaną informację, 10 punktów za opublikowaną listę spełniającą wymagania i 5 punktów za opis dodany na liście. Punkty nie wygasają, ale ich liczba może się zmniejszyć, jeśli treści zostaną usunięte z powodu naruszenia zasad.

Plakietki dla aktywnych lokalnych przewodników

Dzięki punktom zdobywanym za poszczególne aktywności, lokalni przewodnicy osiągają kolejne poziomy w programie. Do właściwych poziomów, począwszy od poziomu 4, przypisane są plakietki widoczne na profilu przewodników w postaci charakterystycznej okrągłej ikonki – białej gwiazdki na pomarańczowym tle. Im większą liczbę punktów zgromadził lokalny przewodnik i osiągnął wyższy poziom w programie, tym kształt gwiazdki jest bardziej rozbudowany.

Oczywiście plakietka nie jest jedyną korzyścią z uczestnictwa w programie. Lokalni przewodnicy osiągają korzyści w postaci specjalnych bonusów na niektóre z usług Google czy wcześniejszego dostępu do nowych funkcji. Z tego względu opłaca się być aktywnym współtwórcą Map Google.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Żory