Zasięg postów na Facebooku – od czego zależy i jak go podnieść

 

zasięg postów na facebooku

Każdy, kto prowadzi fanpage na Facebooku, z pewnością zawraca dużą uwagę na wskaźniki zasięgu publikowanych postów. Zaraz obok  zaangażowania fanów, to te liczby są jednymi z najwiarygodniejszych mierników skuteczności działań promocyjnych na Facebooku.

Zasięg postów odzwierciedla rzeczywistą liczbę jego wyświetleń w aktualnościach użytkowników. Każdy admin z pewnością zauważył również, że liczba wyświetleń nigdy nie pokrywa się z całkowita liczbą fanów (zazwyczaj całkowity zasięg  stanowi około 10-15% całkowitej liczby fanów).  Poza krótkim okresem testowym sprzed kilku lat,  posty nigdy nie są i nie były wyświetlane wszystkim użytkownikom połączonym z fanpage. Wnika to z faktu,  że każdy użytkownik Facebooka ma konkretną liczbę znajomych, lubi daną liczbę stron, a także subskrybuje różne treści. To wszystko generuje niemałą ilość postów do wyświetlenia w aktualnościach, a Facebook dąży do tego, aby zawartość wyświetlana użytkownikowi, była w jak największym stopniu dopasowana do jego zainteresowań.  Za to, co znajdzie się w naszych aktualnościach, odpowiada algorytm EdgeRank.

EdgeRank zbudowany jest z trzech elementów:

 

  1. Affinity.  Podstawą wszystkich social mediów są ludzie i relacje między użytkownikami. Wskaźnik affinity odpowiada właśnie za te interakcje pomiędzy fanami czy przyjaciółmi. Im częściej zaglądamy na czyjś profil, klikamy „lubię to” lub komentujemy czyjeś posty, tym affinity wzrasta. Co ważne, bierze on pod uwagę tylko obustronne działania – jeśli tylko jedna strona np. odznacza „lubię to”, to wskaźnik affinity pozostaje bez zmian.
  2. Level of intereaction.  Facebook przypisuje konkretną wartość każdemu ruchowi na tym serwisie. Samo „lubię to” nie ma równej wartości jak komentarze. Stopień interakcji premiuje prosty, które zmotywowały użytkowników do większego zaangażowania, a tym samym wyświetla takowe większej liczbie fanów i znajomych.
  3. Timeliness. Czyli po porostu, im post nowszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie on wyświetlony, z biegiem czasu to prawdopodobieństwo relatywnie spada.

zasięg postów na facebookuDobry post to taki, który wzbudzi spore emocje wśród użytkowników – będzie nie tylko lubiany, ale także komentowany i udostępniany. Jeśli w chwili publikacji post zostanie pozytywnie odebrany przez fanów, automatycznie zostaje on wyświetlony pozostałym użytkownikom, których EdgeRank początkowo nie brał pod uwagę.

Niemałe znaczenie ma tutaj rodzaj postów. Największe zainteresowanie wzbudzają posty zawierające element graficzny – warto pamiętać, by w udostępnianym poście pojawiła się grafika. Sporym zainteresowaniem cieszą się również posty tekstowe (statusy) i posty z linkiem. Najmniej emocji wzbudzają sondaże i udostępnienia (share). Te ostatnie mają znaczenie jedynie, gdy to użytkownik udostępnia posty z fanpage.

Na całkowity zasięg postów składa się też kilka innych czynników, jest to m.in. reakcja znajomych na post. Gdy ktoś polubi konkretną treść, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyświetli się ona jego pozostałym znajomym – i tym samym zasięg publikacji wzrasta. Analogicznie niekorzystnie na zasięg wpływa ukrywanie postów przez użytkowników. Dodatkowo, na to, czy dany post ukaże się użytkownikowi wpływają także określone przez niego zainteresowania oraz interakcje ze stronami o zbliżonej tematyce, itp., itd.

W praktyce, nie ma złotego środka, który ze stuprocentową pewnością podniósłby zasięg strony na Facebooku bez konieczności wykupu reklam. Niejednokrotnie pojawiały się zarzuty, że ograniczenie widoczności postów są zamierzonymi działaniami ze strony serwisu, mającymi na celu podniesienie zysków ze sprzedaży reklam. Management Facebooka odpiera te zarzuty, powołując się na dążeniu do jak najlepszego dopasowywania wyświetlanego contentu pod względem zainteresowań użytkownika. W rzeczywistości admini Facebookowych stron już od dłuższego czasu zauważyli systematyczny spadek zasięgu prowadzonych stron.

Jeśli żadne działania nie podnoszą ani zasięgu, ani zaangażowania użytkowników Facebooka, pozostają nam dwie opcje: wykup Sponsored Stories i/lub FacebookAds. Obie możliwości są płatne, ale dają stuprocentową gwarancję widoczności postów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Wrocław