Google AdWords to nie tylko reklamy tekstowe, choć niewątpliwie linki sponsorowane, pojawiające się obok wyników organicznych w SERPach, są najpopularniejszym rodzajem reklam AdWords.
Poprzedni artykuł (klik) dotyczył wyglądu rozszerzonych reklam testowych – ich struktury i objętości. Każdy element reklamy składa się określonej liczby znaków, a zadaniem specjalistów AdWords jest wykorzystanie dostępnego miejsca w taki sposób, by reklama była skuteczna. W stworzeniu dobrego tekstu reklamowego, przyciągającego uwagę użytkowników i w efekcie przyczyniającego się do pozyskania nowych klientów, pomocne będzie poprawne rozmieszczenie słów kluczowych oraz szeregu innych elementów. Treść reklamy AdWords to przecież nie tylko frazy kluczowe, choć trafność przekazu reklamowego zależy od stopnia dopasowania do nich tekstu.
Treść reklamy AdWords – elementy warte uwzględnienia
Budowa rozszerzonych reklam tekstowych oraz zawartość słów kluczowych to jedno, a tworzenie zgrabnych, przyciągających uwagę komunikatów to drugie. Reklama powstaje z myślą o użytkowniku – powinna jak najlepiej odpowiadać na zapytanie wpisywane w wyszukiwarkę. Klikalność będzie tym większa, im bardziej zachęcająca treść reklamy AdWords. Zatem, co może skłonić użytkowników do kliknięcia w reklamę?
Język korzyści
Język korzyści sprawdza się doskonale we wszelkiego rodzaju tekstach reklamowych, a także opisach produktów w sklepach internetowych. W treści reklamy AdWords powinny znaleźć się korzyści, jakie uzyska klient, jeśli zdecyduje się na wizytę na stronie, do której prowadzi link. Reklamowana marka/strona/oferta/przedmiot posiada cechy, które przy odrobinie kreatywności można „przekuć” na korzyści. Technika okaże się skuteczna szczególnie w przypadku, gdy konkurencja jej nie stosuje.
Zwroty o zabarwieniu emocjonalnym
Zwrotów o zabarwieniu emocjonalnym nie może być zbyt wiele, bo wówczas treść reklamy AdWords będzie wyglądała na sztuczną i przekłamaną. Niemniej jednak warto delikatnie odwołać się do emocji odbiorcy, co być może wpłynie na entuzjastyczny odbiór komunikatu. Dobrym pomysłem jest zamieszczenie w treści reklamy zwrotów nawiązujących do domniemanych pragnień użytkowników.
Wartości liczbowe – okres promocji, atrakcyjna cena, zysk procentowy, liczba opinii, ilość zadowolonych klientów, itd.
Klienci lubią konkrety, a liczby są doskonałym sposobem prezentacji konkretnych treści. Zawarcie w treści reklamy jednej czy dwóch wartości liczbowych na pewno ułatwi odbiór przekazu reklamowego i przykuje wzrok odbiorców, szczególnie gdy liczby są znacznie niższe (w przypadku cen) lub wyższe (w przypadku opinii) aniżeli u konkurencji. Liczby to także limity czasowe, odliczające czas pozostały do końca danej promocji. Ograniczenia czasowe wywierają wpływ na świadomość odbiorcy, powodują, że działa pod presją czasu, chcąc skorzystać z możliwości kupienia czegoś w promocyjnej, niższej cenie.
Przyciski CTA
Rozszerzone reklamy tekstowe mogą, a nawet powinny zawierać przyciski CTA. Warto umieszczać je w nagłówku, choć opis wzbogacony o CTA również będzie prezentował się atrakcyjnie i przyczyni się do wzrostu klikalności w reklamę. Wezwania do działania mogą przyjmować różne formy, zwykle są to pojedyncze słowa – bezpośrednie zwroty do odbiorcy komunikatu.
Czy treść reklamy AdWords powinna zawierać wszystkie wymienione wyżej elementy?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przeładowanie reklamy elementami, które teoretycznie mają poprawić jej skuteczność, może spowodować spadek klikalności. Wiele zależy od specyfiki branży, grupy odbiorców a nawet lokalizacji geograficznej. Mimo, iż rozszerzone reklamy tekstowe są obecnie znacznie dłuższe niż przed kilkoma miesiącami, nadal nie są tekstami reklamowymi o dużej objętości. Niewielką ilość miejsca należy dobrze wykorzystać, dlatego często konieczna jest dokładna analiza każdego słowa, każdego dodatkowego elementu. Niekiedy metodą prób i błędów specjalista AdWords znajduje najlepsze rozwiązanie i tworzy optymalną treść reklamy AdWords.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Katowice