Facebook wyłącza możliwość edycji postów z odnośnikiem


Popularne w Polsce media społecznościowe prześcigają się we wdrażaniu nowych rozwiązań, mających ułatwić korzystanie z serwisu. Niektóre posunięcia Facebooka, choć teoretycznie słuszne, mogą nie spodobać się osobom prowadzącym fanpage’e.

Kilka dni temu Facebook zdecydował, że wyłącza możliwość edycji udostępnianych przez strony firmowe wpisów, jeśli te zawierają linki. Możliwość edycji postów bez odnośnika nie zostanie wyłączona.

Właściciele fanpage’y nie są przekonani do tej zmiany, choć decyzja Facebooka jest w pełni uzasadniona. Serwis chce walczyć z tak zwanymi „fake newsami”, których w sieci nie brakuje. Nieprawdziwe, zmanipulowane informacje to prawdziwa plaga Internetu, a walkę z nią zapowiedziała niedawno także firma Google (zobacz tutaj).

Nowość - możliwość edycji postów z linkiem wyłączona

Dotychczasowa możliwość edycji postów z linkiem

Zmiany zapowiedziane przez Facebooka będą miały wpływ nie tylko na treść publikowanych postów, ale także ich wygląd. Nie będzie można zmienić zdjęcia, ani zamieszczonego pod nim opisu.

A jak to było dotychczas?

Udostępnianie wpisu z linkiem jest bardzo proste, a zmiana jego wyglądu nie zajmuje wiele czasu.

Dotychczas możliwość edycji postów była dostępna tuż po wklejeniu ich w okno edycji. Facebook automatycznie pobierał podgląd wpisu (grafikę, tytuł i nagłówek) z metadanych. Osoba prowadząca fanpage’a mogła modyfikować pobrane elementy bądź zamieniać je na inne, np. wgrywając przygotowaną przez siebie grafikę. Były to działania powszechne, gdyż elementy, które być może ładnie prezentowały się na firmowej stronie czy blogu, niekoniecznie wyglądały atrakcyjnie we wpisie na Facebooku.

Wyłączona możliwość edycji postów sposobem na walkę z „fake news”

Strategia prowadzenia fanpage’a z reguły zakłada publikację prawdziwych i przydatnych informacji. Są jednak i takie profile, które edytując wygląd wpisu z odnośnikiem, chcą skłonić użytkownika do wejścia na stronę, która zawiera treści całkowicie nieużyteczne. Bez zmiany wyglądu postu, dodania atrakcyjnego zdjęcia czy opisu, użytkownik nigdy by na taką stronę nie wszedł. Facebook dąży do tego, by podobne manipulacje zdarzały się jak najrzadziej.

Argumentacja Facebooka jest słuszna, niemniej jednak nie wszystkie fanpage’e cieszą się z tych zmian. Osoby prowadzące firmową stronę na Facebooku troszczą się o to, by publikowane przez nich wpisy miały atrakcyjną formę. Brak możliwości edycji postów z linkiem być może sprawi, że ich atrakcyjność znacząco spadnie. Trudniej będzie też przekonać użytkownika do odwiedzin na polecanej stronie. Cóż z tego, że artykuł bardzo ciekawy i przydatny, skoro zdjęcie i tytuł wpisu na Facebooku nie zainteresują odbiorców?

Facebook najpopularniejszym serwisem społecznościowym

Czy właściciele fanpage’y mogą w inny sposób edytować posty z linkiem?

Jeżeli zmiany zostaną wprowadzone na wszystkich fanpage’ach, prawdopodobnie ich właściciele zaczną szukać innych rozwiązań. Możliwość edycji postów istnieje, jeśli fanpage udowodni, że treść, do której odsyła jest jego własnością. Strona może uzyskać zgodę na modyfikowanie elementów wpisu, ale nie powinna tej opcji nadużywać, gdyż istnieje ryzyko, że Facebook zgodę cofnie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Gliwice