Od pewnego czasu w branży SEO krążą plotki, że Google planuje wprowadzić mobile-first index. Podobno w każdej plotce jest ziarenko prawdy, możemy więc spodziewać się, iż wkrótce rzeczywiście nastąpią zmiany w sposobie indeksowania stron www.
Systematycznie wzrasta liczba użytkowników mobilnych
Użytkownicy mobilni i ich urządzenia (smartfony, tablety) stały się bardzo popularnym tematem rozważań w branży marketingu online. Dzieje się tak dlatego, że stale wzrasta liczba użytkowników, korzystających z Internetu za pośrednictwem urządzeń mobilnych. To nie może pozostać bez echa. W trosce o mobilnych internautów, właściciele serwisów internetowych muszą dołożyć wszelkich starań, by ich strony www były poprawnie wyświetlane na ekranach smartfonów i tabletów. Agencje SEO nieustannie pracują nad optymalizacją stron pod urządzenia mobilne . Przeglądanie desktopowych wersji stron na smartfonie jest niezwykle uciążliwe, dlatego bez poprawnie wykonanej optymalizacji, właściciele internetowych serwisów nie mogą dotrzeć z ofertą do użytkowników mobilnych – tym samym tracą szansę na zwiększenie przychodów z działalności internetowej. Google postanawia pójść o krok dalej i wprowadzić mobile-first index.
Mobile-first index – co to takiego?
Najprościej mówiąc, mobile-first index oznacza, że wyszukiwarka Google będzie preferować strony mobilne, a nie tak jak dotychczas wersje desktopowe. Obecnie uważa się, iż responsywność strony Internetowej lub posiadanie wersji mobilnej mogą mieć znaczenie w procesie pozycjonowania, ale nie są kryterium najważniejszym, decydującym o wysokości zajmowanej pozycji w SERPach. Wkrótce ma się to zmienić – prawdopodobnie wyszukiwarka w pierwszej kolejności będzie indeksować wyłącznie strony mobilne. Zmiany mogą zostać wprowadzone pod koniec bieżącego roku, póki co Google testuje różne rozwiązania.
Strona mobilna i strona responsywna a mobile-first index
Strona mobilna jest osobną wersją zwykłej, desktopowej strony internetowej. Często nie zawiera wszystkich elementów i informacji, umieszczonych w witrynie pierwotnej. Strona responsywna to z kolei dynamiczna witryna internetowa, która automatycznie dostosowuje się do wymagań urządzeń mobilnych, na których jest przeglądana. W przypadku mobile-first index w lepszej sytuacji są właściciele witryn responsywnych. Natomiast właściciele stron mobilnych będą musieli dążyć do ujednolicenia witryny mobilnej z desktopową i zamieszczenia na niej wszelkich elementów, istotnych z punktu widzenia SEO. Dlaczego? Ponieważ, jeśli Google rzeczywiście wprowadzi mobile-first index, użytkownicy wyszukiwarki zobaczą jedynie mobilną wersję strony, która może nie zawierać wszystkich informacji.
Co w sytuacji, gdy strona nie jest responsywna, ani nie posiada mobilnej wersji?
Wówczas także będzie indeksowana (nie w pierwszej kolejności) i sprawdzana pod kątem użyteczności dla osób korzystających z urządzeń mobilnych. Warto zatem zadbać o jej optymalizację pod smartfony i tablety. Na temat sposobów przygotowywania się na zmiany powstało wiele artykułów. Co do nowych witryn, powinny być tworzone przy pomocy techniki RWD (Responsive Web Design), wówczas planowany mobile-first index nie będzie wymuszał intensywnych prac na stronach.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Wrocław