Integracja: e-sklep z kontem Google Merchant


Jak zintegrować e-sklep z Google Merchant Center?

Prowadzisz e-sklep? Zastanów się więc nad skorzystaniem z usługi Google Merchant Center. Najprościej mówiąc są to reklamy wyświetlane w Internecie, dotyczące produktów udostępnianych w Google i pozostałych usługach Google, zawierające takie elementy, jak: zdjęcie produktu, cena, nazwa sklepu, w którym produkt jest dostępny, opis. Reklamy te pojawiają się po wpisaniu w wyszukiwarkę Google słowa kluczowego, hasła czy po prostu nazwy produktu, którego szukamy. Jeżeli chcemy obejrzeć więcej produktów z danej kategorii, musimy skorzystać z zakładki Zakupy. W owej zakładce mamy możliwość skorzystania z filtrów i wyszukiwania według ceny czy nazwy sprzedawcy.

Skorzystanie z usługi Google Merchant Center przez e-sklep jest możliwe po założeniu konta Google, najlepiej takiego, które wykorzystujemy już w Google Analytics. Następnie musimy zarejestrować się w Google Merchant Center wypełniając każde wymagane pole. Ważne są informacje na temat kraju, z którego pochodzi sklep i języka, w jakim będą się wyświetlać reklamy. Kolejnym krokiem jest rezerwacja i weryfikacja adresu witryny. Najprościej jest użyć do tego adresu Gmail, którego użyto już w Google Analytics. Można też dodać adres jako pełnoprawnego użytkownika do Google Analytics.

Co dalej?

Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności możemy rozpocząć wgrywanie plików z produktami. Dane produktów można przesłać w formacie pliku danych lub za pomocą Google Content API for Shopping. Przydatną funkcją Google Merchant Center jest możliwość kategoryzacji produktów i wykluczenia tych, których z jakiegoś powodu w danej chwili nie chcemy sprzedawać.

Swobodne zarządzanie asortymentem w kampanii produktowej możliwe jest po połączeniu kont Google Merchant Center i Google AdWords. Kampania produktowa może być prowadzona zarówno przez e-sklep z jednym artykułem, jak i wieloma. W celu połączenia wspomnianych kont, należy zalogować się do Google Merchant Center i w funkcji Ustawienia wybrać połączenie z innym kontem AdWords. Kolejnym krokiem jest wpisanie identyfikatora konta AdWords i skorzystanie z przycisku Poproś o link. Po wejściu na swoje konto AdWords w ustawieniach szukamy połączonych kont, wybieramy Google Merchant Center, klikamy w przycisk Wyświetl prośbę i akceptujemy. Połączonym kontem możemy zarządzać na koncie Google Merchant Center w zakładce AdWords.

Zakupy Google cieszą się coraz większa popularnością, gdyż użytkownik poszukujący danego produktu od razu widzi jak on wygląda, ile kosztuje, z jakiego sklepu pochodzi. Funkcja Google Merchant Center dostępna jest obecnie w wielu krajach europejskich (m.in. Polska, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania), a także Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Brazylii.

Jeśli chcesz, by Twój e-sklep był widoczny w Internecie, chcesz zwiększyć szansę sprzedaży, oprócz korzystania z usług Google Merchant Center, skorzystaj z pomocy agencji interaktywnej, oferującej najwyższej jakości usługi z zakresu marketingu internetowego i pozycjonowania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Jelenia Góra