Udostępnienia postów na Facebooku – jak zwiększyć ich liczbę?


Popularność kanałów social media sprawia, że coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie fanpage’a.

Na Facebooku warto udzielać się z wielu powodów. Nie chodzi jedynie o pozyskiwanie „lajków”, bo równie istotna jest możliwość nawiązania z klientem błyskawicznego, nieco mniej formalnego kontaktu. Im lepiej prowadzony fanpage, tym większa szansa na udostępnienia publikowanych postów, a tym samym szerzenie wiedzy o firmie, kształtowanie jej pozytywnego wizerunku i zdobywanie przychylności klientów. Udostępnienia postów na Facebooku to sposób na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Co zatem zrobić, by zwiększyć ich liczbę?

Udostępnienia postów na Facebooku a godzina publikacji wpisu

Posty o atrakcyjnym wyglądzie, przydatnej bądź zaskakującej treści udostępniane są częściej

To oczywiste, że użytkownicy chętniej udostępnią posty, które uznają za ciekawe. Ważna jest zarówno szata graficzna, język, jakim autor tekstu się posługuje, jak i zawartość treściowa. Nie bez powodu do najczęściej udostępnianych wpisów należą posty ze zdjęciem, grafiką lub filmem, posty zawierające pytanie bądź prośbę o uzupełnienie zdania, posty opowiadające jakąś historię, odsyłające do znanych i lubianych blogów, posty konkursowe oraz zawierające kody rabatowe.

Dlaczego właśnie takie wpisy uzyskują najwięcej „lajków” i udostępnień? Ponieważ wywołują emocje – czasem śmiech, czasem smutek, zmuszają do refleksji. Użytkownicy chcą, by inni również mieli okazję poczuć te emocje. Chcą także, by zobaczyli, jak dana informacja wpłynęła na nas, jaki jest nasz światopogląd, czy zgadzamy się z treścią wpisu. Udostępnienia postów na Facebooku mają miejsce również wtedy, gdy wpis jest po prostu zabawny i może rozbawić kolejne osoby. Podobnie dzieje się, gdy post zawiera przydatne informacje. Udostępnienie wpisu jest także sposobem na nawiązanie kontaktu z osobą (firmą), która go opublikowała.

Facebook na urządzeniu mobilnym

Co może wpłynąć na udostępnienia postów na Facebooku?

Liczbę udostępnień można próbować zwiększyć na wiele sposobów, m.in. prosząc o to swoich fanów. Dlaczego warto to robić? Ponieważ każde udostępnienie to możliwość zainteresowania kolejnych osób treścią wpisu, a w dalszej kolejności marką i jej ofertą. Niestety nie do wszystkich zainteresowanych uda się dotrzeć bez nakładów finansowych, ale o tym za chwilę.

Jak zwiększyć liczbę udostępnień? Poniżej kilka wskazówek:

Publikując posty w odpowiednim czasie. Nawet najciekawszy post może umknąć uwadze użytkowników, jeśli zostanie opublikowany w godzinach, w których niewiele osób ma czas zajmować się Facebookiem. Najwięcej udostępnień ma miejsce w godzinach popołudniowych oraz wieczorem. W niektórych branżach być może lepiej sprawdzą się godzinny poranne – należy to sprawdzić metodą prób i błędów.

Dodając emotikony. Wpis prezentuje się znacznie atrakcyjniej, gdy znajdują się w nim emotikony. Ich bogactwo jest tak ogromne, że da się wybrać ikonkę odpowiednią do każdego rodzaju treści. Taki wpis przykuwa uwagę, oczywiście pod warunkiem, że emotikony są stosowane z umiarem, trafnie dobrane i nie powodują trudności ze zrozumieniem treści.

Opowiadając historię z życia. Nie powinna być to zbyt banalna opowieść, a coś rzeczywiście ciekawego i zmuszającego do refleksji. Użytkownicy lubią wzruszające historie „ z życia wzięte” i chętnie się nimi dzielą. Taką historię można umiejętnie wykorzystać do wyjaśnienia jakiegoś zagadnienia z branży.

Płacąc za reklamę. Facebook wprowadza pewne ograniczenia, które nierzadko można pokonać jedynie płacąc mu za usługę. Czasem liczne udostępnienia postów na Facebooku są po prostu wynikiem płatnej promocji postów.

O tym, co zdecydowanie nie wpłynie pozytywnie na liczbę udostępnień postów, przeczytasz w jednym z naszych poprzednich artykułów tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: SEO Łódź