Rosnąca popularność video online – raport Online Video Forecasts 2017


Poruszany w poprzednim artykule temat video marketingu warto poszerzyć o wyniki przeprowadzonego przez firmę Zenith raportu Online Video Forecasts 2017.

Raport prognozuje wydłużenie czasu oglądania filmów w sieci oraz wzrost wydatków na tego typu reklamę. Dlaczego tak szybko wzrasta popularność video online? Ponieważ prezentowane w ten sposób informacje podane są w przystępnej, ciekawej i łatwo przyswajalnej formie. Ponadto krążące w sieci internetowej filmy z łatwością można obejrzeć na każdym tradycyjnym urządzeniu (komputer, laptop, telewizor z dostępem do Internetu), jak i urządzeniach mobilnych. Nie bez znaczenia jest także możliwość publikacji video w popularnych mediach społecznościowych, w tym – prowadzenia transmisji na żywo.

Rosną nakłady finansowe na video marketing

Video online na światowych rynkach

Agencja mediowa Zenith opublikowała kolejny już raport dotyczący video online, z którego wynika, że czas oglądania filmów w sieci wzrośnie, jeszcze w 2017 roku, aż o 20%. Użytkownicy na całym świecie poświęcą na oglądanie materiałów video w Internecie średnio 47,4 minuty dziennie (raport Online Video Forecasts zawiera uśrednione dane pochodzące z 63 rynków). Warto wspomnieć, że wydłużenie tego czasu zależne jest w dużej mierze od wzrostu liczby użytkowników mobilnych. Według prognoz czas oglądania filmów na smartfonach i tabletach wzrośnie w bieżącym roku o 35%.

Video online na polskim rynku

Ile czasu przeciętny Polak poświęca na oglądanie filmów w sieci? Okazuje się, że aż 40 minut, czyli o 14% więcej niż w roku ubiegłym. Czas ten jest zbliżony do uśrednionych danych pochodzących z pozostałych państw uwzględnionych w raporcie. Różnice dotyczą rodzaju urządzeń, z których oglądamy video online. Otóż w Polsce wciąż dominują urządzenia stacjonarne – więcej czasu spędzamy oglądając filmy na komputerze (22 minuty dziennie) aniżeli na smartfonie (18 minut dziennie).

Zenith prognozuje stopniowy spadek konsumpcji video online na urządzeniach stacjonarnych

W bieżącym roku czas oglądania materiałów video w sieci za pośrednictwem urządzeń stacjonarnych osiągnie szczytową wartość. W kolejnych latach czas ten zacznie się stopniowo skracać (niewielkie spadki o 1% w roku 2018 i 2% w roku 2019), przy jednoczesnym gwałtownym wzroście konsumpcji video online na urządzeniach mobilnych. Czas poświęcony na oglądanie filmów w sieci na smartfonach i tabletach wydłuży się w 2018 roku o 25%, a w 2019 o 29%.

Reklama video online na urządzeniach mobilnych

Wzrost wydatków na reklamę video online

To oczywiste, że jeśli konsumpcja video online szybko wzrasta, to równie szybko musi rosnąć ilość materiałów video udostępnianych w sieci. Tym samym wzrosną wydatki na reklamę internetową w tej formie. Według danych pochodzących z trzeciej edycji raportu Online Video Forecasts globalne wydatki na reklamę video online wzrosną w 2017 roku o 23%. Co istotne, w Polsce wzrost ten wyniesie aż 33%.

Mimo, że na światowych rynkach użytkownicy więcej czasu na oglądanie filmów w sieci poświęcają korzystając z urządzeń mobilnych, to na reklamę dedykowaną na komputery i laptopy przeznacza się większe sumy. Dzieje się tak głównie dlatego, że reklamy na smartfonach bardziej irytują odbiorców, aniżeli video wyświetlane na ekranach komputerów. Użytkownik komputera ma do dyspozycji większy ekran, z którego zwykle nie korzysta w zatłoczonych, gwarnych miejscach, a jedynie w pracy czy domowym zaciszu. Może lepiej skupić się na tym, co ogląda – reklama jest efektywniejsza.

W kolejnych latach sytuacja ma się stopniowo zmieniać – to na reklamy mobilne przedsiębiorcy położą większy nacisk i przeznaczą wyższe sumy. Użytkowników mobilnych systematycznie przybywa, a i same urządzenia mobilne charakteryzują się coraz lepszymi parametrami technicznymi. Nie sposób przejść obojętnie obok tych zmian.

O tym, dlaczego jeszcze warto przygotować strategię marketingową z wykorzystaniem video marketingu przeczytasz tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Płock