Niektóre sklepy internetowe funkcjonują znacznie lepiej niż inne, mimo iż oferują bardzo podobne, a nawet identyczne produkty.
Sukces sklepu internetowego zależy od wielu czynników. Niekiedy produkty wysokiej jakości sprzedają się poniżej oczekiwań, ponieważ witryna sklepu nie jest dopracowana. Niektóre błędy na stronach sklepów internetowych zdarzają się nagminnie. Warto wiedzieć jakiego rodzaju są to błędy oraz jak ich unikać.
Błędy na stronach sklepów internetowych – przegląd
Do najczęstszych niedociągnięć należą te dotyczące warstwy wizualnej, braku intuicyjnego menu, skomplikowanego procesu zakupowego oraz niedostatecznej ilości zdjęć i informacji o produkcie. Poniżej zestawienie najczęstszych i najmocniej irytujących użytkowników błędów.
Zła prezencja produktu
Zdjęcia kiepskiej jakości albo ich brak skutecznie odstraszają potencjalnych klientów. Podobnie jak lakoniczne, powtarzalne opisy. Jeżeli zależy nam na zainteresowaniu klienta ofertą, powinniśmy ją odpowiednio dopracować i przedstawić produkt od jak najlepszej strony. Nie jest to zadanie łatwe, gdy asortyment sklepu jest bardzo bogaty, niemniej unikalny, pisany językiem korzyści opis produktu jest właśnie tym, co może skłonić klienta do zakupu. Więcej o stronach produktowych i ich optymalizacji przeczytasz tutaj.
Utrudnione nawigowanie, mało estetyczna strona
Strona sklepu internetowego powinna był ładna i przejrzysta. Nieodpracowana witryna, pełna niespójnych elementów zdecydowanie nie będzie tym, co wzbudzi zaufanie użytkowników. Tym bardziej, jeśli nawigowanie po sklepie i wyszukiwanie produktów będzie utrudnione. Budując sklep internetowy warto przejrzeć strony konkurencji, poczytać o najnowszych trendach i wypracować najlepsze, nowoczesne rozwiązanie.
Skomplikowany proces zakupowy
Użytkownik, który jest zainteresowany zakupem, jak najszybciej chce dokonać wszelkich formalności. Jeśli po drodze pojawią się utrudnienia, będzie zmuszony do wypełniania wielu skomplikowanych formularzy, bardzo prawdopodobne jest, że zrezygnuje z transakcji. Proces zakupowy musi przebiegać szybko i sprawnie, bez udziału jakichkolwiek dodatkowych elementów rozpraszających uwagę użytkownika. Warto udostępnić klientom możliwość dokonywania zakupów bez konieczności rejestracji.
Mało treści na stronie, szczególnie na podstronie „O nas”
Błędy na stronach sklepów internetowych dotyczą także publikowanych tam treści. Zbyt mało informacji o firmie, zakresie prowadzonej działalności i pracownikach może wzbudzać niechęć użytkowników, którzy nie zdecydują się na współpracę z anonimem. Wartościowa treść pomaga budować zaufanie. Warto na stronie zamieszczać wszelkie informacje o zdobytych certyfikatach i wyróżnieniach. Warto przedstawiać dane liczbowe na temat ogromnej ilości sprzedanych produktów czy zadowolonych klientów. Warto wreszcie publikować opinie klientów, którzy już skorzystali z oferty sklepu.
Brak możliwości podjęcia natychmiastowego kontaktu
Niekiedy klienci mają potrzebę pilnego skontaktowania się z obsługą sklepu, dlatego tak ważne jest, by dobrze wyeksponować numery telefonów, jak i pozostałe informacje kontaktowe. Popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem są również live chaty, dzięki którym klient może podjąć natychmiastowy kontakt, bez konieczności wybierania numeru na klawiaturze telefonu.
Inne częste błędy na stronach sklepów internetowych
Wyraźnym niedociągnięciem jest również brak możliwości wyboru spośród kilku opcji dostawy towaru, zwlekanie z odpowiedzią na formularz kontaktowy, usuwanie wszelkich negatywnych komentarzy na temat sklepu i jego asortymentu, ukrywanie cen oraz atakowanie użytkownika reklamami wszelkiej maści. Do poważnych błędów należy zaliczyć również brak protokołu HTTPS. Warto zauważyć, że właściciel e-sklepu powinien cały czas trzymać rękę na pulsie, badać aktywność użytkowników i być otwartym na ich sugestie, dotyczące funkcjonowania witryny.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Chorzów