Nieskuteczna kampania SEO – najczęstsze przyczyny


Pozycjonowanie stron internetowych jest procesem długotrwałym i czasochłonnym, nie zawsze tak skutecznym, jak byśmy tego oczekiwali.

Zatrudnione agencje SEO mogą podać orientacyjny czas pojawienia się pierwszych efektów w postaci wzrostu pozycji strony w SERPach, ale żaden specjalista SEO nie może tych efektów zagwarantować. Wiele zależy od intensywności działań na stronie oraz ilości i jakości linków prowadzących do witryny. Równie istotne są działania konkurencji oraz aktualizacje algorytmu Google. Niemniej jednak firma zatrudniająca pozycjonerów, poznaje wstępne założenia odnośnie pojawienia się pierwszych efektów. Nieskuteczna kampania SEO to taka, która tych efektów nie przynosi (można to ocenić mniej więcej po pół roku od startu kampanii), a jedynie marnotrawi budżet przedsiębiorstwa.

Nieskuteczna kampania SEO - przyczyny

Nieskuteczna kampania SEO może mieć kilka przyczyn

Ambitny cel przy skromnych środkach finansowych

Nie da się osiągnąć szybkich i spektakularnych efektów, jeżeli specjaliści SEO zrezygnują z wielu działań w obrębie strony z powodu niewystarczających środków finansowych. Pozycjonowanie należy zacząć od audytu i optymalizacji strony internetowej, co oczywiście kosztuje. Bardzo ważne są teksty zamieszczone na stronie przedsiębiorstwa – jeśli nikt w firmie nie potrafi napisać ich poprawnie, konieczne będzie zatrudnienie copywritera. Kupowanie domen na zaplecza (a w dalszej kolejności tekstów dedykowanych) także kosztuje. Jeśli chcemy, by linków przychodzących było dużo, warto pomyśleć o dodaniu strony do katalogów, a większość z nich jest płatna. Jeśli z części wymienionych działań zrezygnujemy, bo na ich prowadzenie nas nie stać, trudno spodziewać się spektakularnych efektów.

Niepełna optymalizacja strony www

Audyt (sprawdź kiedy go wykonać) i optymalizację strony internetowej powinna wykonać ta sama agencja SEO, która zajmie się pozycjonowaniem witryny. Jeśli zaczniemy pozycjonowanie bez optymalizacji, najprawdopodobniej nie będzie ono skuteczne. Czasem zdarza się, że agencje jedynie informują właściciela witryny, co powinien poprawić, a on nie stosuje się do zaleceń bądź odkłada prace na później. Nieskuteczna kampania SEO to często wynik niedostosowania treści, kodu i innych elementów na stronie do podejmowanych działań SEO.

Skuteczność kampanii SEO można mierzyć po pół roku od podjęcia działań

Obietnice szybkich efektów

Informowanie klientów agencji, że efekty działań SEO zobaczą już po 2-3 miesiącach, zwykle mija się z prawdą. Nie ma sensu obiecywać czegoś, co najprawdopodobniej nie jest możliwe do osiągnięcia – chyba, że przy użyciu metod niezgodnych z regulaminami wyszukiwarek internetowych. Pamiętajmy jednak, że jeśli Google wykryje stosowanie metod z kręgu Black Hat SEO, strona zostanie ukarana, a tym samym przez długi czas nie osiągnie żadnych efektów w rankingach stron, a tym bardziej spektakularnych. Nie ma sensu też zakładać, że jeśli na kampanię SEO przeznaczymy kwotę podobną do tej, jaką przeznacza konkurencja, efekty będą równie skuteczne. Szczególnie, jeśli nasz biznes jest biznesem nowym.

Wybór niesprawdzonej agencji SEO

Agencje SEO rosną (otwierają się) jak grzyby po deszczu. Nic w tym dziwnego, zważywszy na fakt, że branża marketingu internetowego rozwija się bardzo prężnie, a biznesów internetowych sukcesywnie przybywa. Nieskuteczna kampania SEO często jest spowodowana właśnie tym, że chcąc zaoszczędzić, wybieramy niesprawdzoną, ale tanią agencję SEO. Na pewno o wyborze agencji nie powinny decydować oferowane przez nią ceny. Warto natomiast zwrócić uwagę na to, jak długo agencja funkcjonuje na rynku, czy może pochwalić się certyfikatem Google Partners oraz na jej dotychczasowe realizacje. Bardzo ważne są też jasne zasady współpracy oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Nie warto zatrudniać specjalistów, którzy obiecują niepokojąco szybkie efekty, gdyż istnieje ryzyko, że w swej pracy uciekają się do niedozwolonych praktyk.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Kielce