Ewolucja marketingu internetowego to zjawisko stałe. Zmiany zachodzące w sieci muszą więc być weryfikowane, a działania podejmowane w ramach prowadzonych kampanii online adekwatnie modyfikowane. Google, Facebook, inne media społecznościowe wprowadzając aktualizacje w swoich systemach, narzucają w ten sposób transformacje marketingu internetowego. Zmienia się technologia, zmienia się zachowanie użytkowników. Każdy aspekt „internetowego życia” przekłada się także na trendy w opracowywaniu stron internetowych. Internetowi marketingowcy, web developerzy czy specjaliści ds. SEO, mając za cel przyprowadzenie na strony firmowe przyszłego klienta, muszą zadbać o doświadczenie użytkownika, który w rezultacie ma dokonać zakupu.
SXO – zjawisko, które zyskuje na popularności
Po raz pierwszy ze skrótem SXO można było się już spotkać ponad dekadę temu, jednak dopiero teraz SXO zyskuje na popularności. Jest to metoda, którą coraz częściej wykorzystuje się przy projektowaniu reprezentujących firmy stron internetowych. Rozwinięciem tajemniczego skrótu jest Search Engine Optimazation. Łączy w sobie takie terminy jak SEO (ang. Search Engine Optimazation) oraz UX (ang. User Experience). Rezultatem działań prowadzonych w ramach SXO ma być jeszcze efektywniejsze zachęcanie użytkownika do wejścia na stronę www, drugim pozytywnym skutkiem ma być uzyskiwanie wyższego współczynnika konwersji. Korzyść mają odczuwać dwie strony.
Do czego prowadzą działania SXO?
Na SXO składa się kompleksowy pakiet obejmujący działania UX, CRO (ang. Conversion Rate Optimization) oraz prace SEO on-site i off-site. Jaki mają przynieść efekt? Skutkiem szeroko zakrojonych działań ma być większy ruch na stronie, który będzie uzyskiwał wysoki współczynnik konwersji w postaci zakupu, pobrania e-booka, subskrypcji czy wysłania formularza.
Co składa się na SXO?
Należy zdać sobie sprawę z tego, że SXO to zjawisko szersze, nieograniczające się do jednego konkretnego działania. SXO wymaga prowadzenia prac na wielu płaszczyznach, umiejętnego łączenia ich ze sobą. Nie bez znaczenia pozostaje konsekwencja w realizacji tych działań, wyciąganie odpowiednich wniosków i realizacja strategii, która w rezultacie ma przełożyć się na lepsze wyniki finansowe. Jakie w takim razie działania podejmowane są w ramach SXO:
- SEO – selekcja odpowiednich fraz kluczowych, pozyskiwanie linków z zewnętrznych portali, uporządkowanie danych NAP (Name, Address, Phone Number), konfiguracja profili Google Maps i Google Moja Firma, tworzenie wartościowych treści, etc. mają przełożyć się na długoterminowe generowanie wartościowego ruchu na stronie. Google Ads czy Facebook Ads także ten ruch generują, pamiętajmy jednak, że wraz z wyłączeniem tych kampanii ruch błyskawicznie zanika. Pozycjonowanie pozwala utrzymywać efekty znacznie dłużej.
- Content marketing – treść jest jednym z kluczowych elementów przekładających się na pozycje kluczowych fraz w wyszukiwarce. Ale w konsekwencji wzbogacania strony www, czy też fanpage`y w wartościowe treści zyskamy także na wiarygodności, zaufaniu, będziemy postrzegani jako firma znająca się na swojej branży, która zabiega o swój wizerunek, chce być bliżej swoich klientów,
- Web development – optymalizacja firmowej witryny również wchodzi w skład SXO. Możliwe, że należy zoptymalizować czas ładowania się strony, analiza może wykazać błędy, które np. podnoszą współczynnik odrzuceń, sam kod może być zbędnie rozbudowany czy też nie została wprowadzona certyfikacja SSL, to wszystko należy przeanalizować, by móc wdrożyć właściwe działania naprawcze,
- CRO (ang. conversion rate optimization) – konwersje, jakie odnotowuje strona www, mogą odnosić się do zakupu, skontaktowania z firmą, zapisu do subskrypcji czy wysłania formularza. Współczynnik konwersji to nic innego jak skuteczność strony, jej jakość, która ma zachęcać jak największą liczbę użytkowników np. do skorzystania z oferty. Nie bez znaczenia pozostaje więc stała optymalizacja ścieżki konwersji, dzięki czemu ten współczynnik będzie uzyskiwał coraz wyższe wyniki,
- Optymalizacja UX – strona internetowa jest oceniana przez użytkowników w błyskawicznym tempie. Jeśli po wejściu na firmową witrynę w odwiedzającym pojawi się brak przekonania co do jakości przedsiębiorstwa, natychmiast taką stronę opuści. Optymalizacja UX ma zminimalizować sytuacje, w której internauta zostanie zniechęcony do zapoznania się z ofertą firmy. Strona powinna wzbudzać zaufanie zaraz po wejściu na nią, design powinien być atrakcyjny, poruszanie się po stronie intuicyjne, funkcjonalność na odpowiednim poziomie, etc.,
- Monitoring i regularna analityka – działania podejmowane w ramach SXO, tak samo jak w przypadku SEO, muszą być pod stałym monitoringiem. Weryfikacja statystyk płynących np. z Google Analaitycs`a czy zrealizowanych testów A/B pozwalają na wyciąganie odpowiednich wniosków, bliskie zapoznanie się z zachowaniem użytkowników i wprowadzanie zmian, które przełożą się na lepsze wyniki.
Czy SXO to rozwiązanie tylko dla stron firmowych i sklepów online?
Niekoniecznie. Dobrze skonstruowana kampania SXO przyniesie rezultaty w przypadku każdej strony www. Wprawdzie najczęściej stosuje się tego rodzaju działania w kontekście zwiększenia współczynnika konwersji odnoszącego się stricte do sprzedaży (sklepy internetowe) czy też zwiększenia liczby leadów (np. branża usługowa, produkcyjna), to jednak z tej strategii skorzystają także serwisy contentowe. W ich przypadku celem głównym będzie np. zaangażowanie użytkownika, zwiększenie czasu, jak spędzi on na stronie.
Podsumowując, za SXO przemawia kilka dość istotnych argumentów. Podstawową wartością jest to, że podjęte w ramach SXO działania mają doprowadzić do większej liczby konwersji, czyli lepszych wyników finansowych uzyskiwanych przez firmę. Wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google oraz zachęcająca strona www, budująca pozytywne doświadczenia, będą zachęcać do powrotu. Wynikające z konsekwentnie prowadzonego content marketingu wysokie pozycje w wyszukiwarce zwiększą liczbę odsłon, czas przebywania na stronie, współczynnik konwersji i zysk.
Kompleksowe podejście do budowy stron internetowych, czyli SXO, już odgrywa niezwykle istotną rolę w spektrum działań podejmowanych w ramach marketingu online. Zwróćmy też uwagę na czas, w którym SXO zaczęło zyskiwać na uznaniu, zbiegł się on z momentem, w którym desktopowy ruch zaczął tracić na rzecz ruchu generowanego przez urządzenia mobilne. Strony www muszą dostosować się do tego trendu. Warto reagować na zachodzące w sieci zmiany i dostosować profil działania firmy, do profilu współczesnego użytkownika internetu.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: pozycjonowanie Opole