Czym jest pozycjonowanie lokalne?

Lokalne SEO / pozycjonowanie lokalne, podobnie jak pozycjonowanie szerokie, ogóle lub po prostu... pozycjonowanie, to szereg różnorodnych działań (wykonywanych zarówno na serwisie internetowym - optymalizacja kodu, rozwój treści, optymalizacja szybkości ładowania witryny etc., jak i poza nim, w tzw. "otoczeniu sieciowym" np. linkbuilding, obecność w mapach Google, wizytówka Google Moja Firma), których ostatecznym celem i wspólnym mianownikiem jest osiągnięcie przez pozycjonowaną witrynę jak najwyższych pozycji na wartościowe zapytania (czyli słowa kluczowe wpisywane przez użytkowników internetu, Twoich potencjalnych klientów, w Google).

Wyższe pozycje oznaczają większy ruch na stronie internetowej (statystycznie im wyżej jesteśmy na dane słowo kluczowe, tym wyższy jest tzw. CTR - czyli stosunek wyświetleń do kliknięć w wynik), a im większy ruch tym więcej wartościowych leadów / zamówień / odwiedzin / zakupów.

Czym są "wartościowe zapytania" do wyszukiwarki?

Wartościowe zapytania to znaczy przede wszystkim takie, które skutecznie łączą czy też wiążą aktualną intencję użytkownika z Twoją ofertą, ofertą Twojej firmy. Możesz o nich pomyśleć, jak o swoistego rodzaju pomoście pomiędzy tym, czego dana osoba w tym momencie potrzebuje a tym, co możesz jej Ty, czy Twoja firma / Twój sklep zaproponować. Ktoś ma potrzebę, problem - Ty masz odpowiedź, rozwiązanie czy propozycję!

Ale... wcześniej musi do Ciebie trafić. Znaleźć Cię w SERP'ach - czyli organicznych wynikach wyszukiwania Google.

Dlatego jeśli myślisz o pozycjonowaniu lokalnym jako o swoistego rodzaju "reklamie", to jest to reklama, którą użytkownik chce znaleźć, taka której sam szuka i która jest mu potrzebna!

Specyfika pozycjonowania lokalnego

Jak i czym różni się pozycjonowanie ogólne, szerokie (na frazy ogólnopolskie) od pozycjonowania lokalnego?

Najistotniejsza różnica sprowadza się oczywiście do "zawężenia obszaru pozycjonowania" do określonych zapytań w obrębie wyszukiwarki Google. Najczęściej SEO lokalne sprowadzamy do skupienia się na zapytaniach związanych z „nazwą” województwa (np. komisy samochodowe Śląskie), regionu (np. wakacje nad Bałtykiem, hotele w Tatrach), miasta (pozycjonowanie stron Bielsko-Biała, dermatolog Warszawa), dzielnicy czy nawet ulicy (najczęściej w przypadku większych miast, w którym wiele punktów świadczących podobne usługi znajduje się bardzo blisko siebie, tu dobrym przykładem mogą być np. wyszukiwane przez turystów restauracje położone wzdłuż danej ulicy lub na pewnym obszarze miasta).

Zapytania, na których koncentrujemy się w pozycjonowaniu lokalnym, mają więc na ogół formę:

Wyszukiwany produkt + lokalizacja,

Wyszukiwana usługa + lokalizacja,

Nazwa firmy + lokalizacja.

Tak, nie zapominajmy też o wyszukiwaniach "brandowych", czyli związanych z marką / nazwą przedsiębiorstwa / firmy. Nierzadko obserwujemy sytuację, w której pod jedną nazwą funkcjonuje kilka firm, i wówczas internauci mogą używać "brandu" w połączeniu z lokalizacją, aby trafić na właściwy wynik wyszukiwania w Google. Co jak pokazuje doświadczenie, nie zawsze jest takie proste... stąd optymalizacja pod brand i lokalne wyniki wyszukiwania.

Wyniki wyszukiwania a aktualna lokalizacja użytkownika

Z drugiej strony (tak, pozycjonowanie lokalne ma zdecydowanie dwa oblicza, czy też dwie strony medalu) algorytm Google coraz lepiej radzi sobie z serwowaniem internautom trafnych wyników wyszukiwania – w zależności od zidentyfikowanej przez siebie, aktualnej lokalizacji użytkowników (Google wykrywa miasto znajdujące się w najbliższej odległości od miejsca, w którym aktualnie przebywamy).

Jeśli system wykryje, że szukamy usługi sklasyfikowanej przez siebie jako lokalna – zwróci nam wyniki z uwzględnieniem naszej aktualnej lokalizacji i to nawet jeśli w zapytaniu w wyszukiwarce nie użyjemy nazwy miasta / miejscowości (czyli wpiszemy ogólne zapytanie np. fryzjer, restauracja, mechanik – po prostu).

Zauważmy, jak bardzo sami przyzwyczailiśmy się już do tego i jak często intuicyjnie potrafimy sformułować zapytanie wiedząc, że otrzymamy wynik lokalny z charakterystycznymi boxami z Google Maps czy informacjami z Google Moja Firma zawierającymi m.in. numer telefonu do szybkich połączeń (tak, dzwonimy bezpośrednio z wyników wyszukiwania, nie szukamy kontaktu wertując zakładki stron internetowych) firm z okolicy. Dzięki temu otrzymujemy trafny wynik, odpowiadający naszej intencji i oszczędzamy nasz czas!

Pozycjonowanie lokalne i geolokalizacja – jak to działa w praktyce?

Załóżmy, że „jesteśmy w” Warszawie a system poprawnie ustali i sklasyfikuje naszą lokalizację, wpisujemy np. w urządzeniu mobilnym frazę po prostu „restauracja” (lub inną z podobnych fraz) i otrzymujemy wyniki prezentujące lokalne restauracje i to często te znajdujące się najbliżej Nas, lokalnie, czyli w najbliższej okolicy. Możemy szybko wyznaczyć do nich trasę czy wcześniej zadzwonić i zarezerwować stolik / zdobyć dodatkowe informacje.

Jakie konsekwencje dla wyników wyszukiwania ma ustalanie aktualnej lokalizacji użytkownika?

Takie, że Google zwróci różne wyniki dla różnych miast, czy nawet różnych dzielnic / ulic tych samych miast – i to dokładnie dla tych samych zapytań (wpisanych w Google słów kluczowych). Czyli obok personalizacji, historii przeglądanych stron, historii naszego konta Google wyniki wyszukiwania są zawężone dodatkowo lokalizacją internauty (tzw. mechanizm geolokalizacji).

Pozycjonowanie lokalne to więc z jednej strony: promowanie witryny na zapytania zawierające lokalizację a z drugiej, w przypadku stron zawierających ofertę usług lokalnych, również na zapytania ogólne (w sytuacji, w której system wykrywa lokalizację użytkownika i dostarcza wyniki lokalne).

Jakie działania składają się na pozycjonowanie lokalne?

Podczas pozycjonowania witryny firmy lokalnej, sięgamy do sprawdzonego i efektywnego repertuaru działań SEO.

a) audyt SEO - pozwala nam ocenić aktualną kondycję pozycjonowanego serwisu a także zrozumieć, które czynniki wpływają niekorzystnie na jego obecność w lokalnych, organicznych wynikach wyszukiwania Google. Audyt SEO wyznacza kierunek zmian zarówno technicznych i technologicznych jak i tych z obszaru content marketingu, marketingu (zmiana struktury treści, rozwój samej treści, konstrukcja podstron z ofertą, nawigacja pomiędzy poszczególnymi ofertami).

b) audyt i badanie słów kluczowych - dają nam aktualne i precyzyjne informacje na temat fraz, które warto uwzględnić w całościowym planie zwiększania widoczności serwisu firmy. Wiedza dotycząca wolumenu wyszukań (per każdy miesiąc), sezonowości wyszukiwania poszczególnych wyrażeń czy stopnia konkurencyjności jak i aktualnej widoczności umożliwia nam tworzenie estymacji na solidnym fundamencie danych. Tylko wtedy planowanie ma sens, jeżeli opiera się na solidnym i wiarygodnym kręgosłupie statystyk.

c) optymalizacja - termin kluczowy w pozycjonowaniu lokalnym. Obok "sztandarowych" działań: optymalizacja kodu / skryptów, szybkości, obrazów, struktury znaczników nagłówków (H1 - H6), linkowania wewnętrznego etc. bardzo istotne są dane adresowe i kontaktowe zakodowane zgodnie z danymi strukturalnymi schema.org.

Przykłady wykorzystania mikroformatów dla adresu fizycznego firmy, można znaleźć pod tym odnośnikiem: schema.org

Co istotne, znaczniki strukturalne umieszczone w kodzie witryny są widoczne dla robotów indeksujących oraz niewidoczne dla użytkowników. Pozwalają więc robotom trafniej odczytać przeznaczenie i zaadresowanie naszej oferty, naszej witryny.

"Drugim trzonem" optymalizacji pod zapytania lokalne, jest odpowiednie nasycenie treści oraz elementów witryny frazami lokalnymi, z nazwą lokalizacji. Niezwykle ważne aby określić, które sekcje czy też podstrony witryny powinny rankować (pojawiać się w SERP'ach) na poszczególne zapytania, aby nie dochodziło do niepożądanego i szalenie szkodliwego zjawiska tzw. kanibalizacji (np. strona główna i podstrona z ofertą "rywalizują" ze sobą o wybranie przez Google po wpisaniu frazy: nazwa usługi + lokalizacja. W efekcie tej "bratobójczej rywalizacji" obniżony jest "globalny" potencjał serwisu).

Optymalizujemy pod lokalizację metadane (title, description), przyjazne adresy url, ścieżkę okruszków, alty obrazków - każdy element, który możemy efektywnie wykorzystać w pozycjonowaniu.

Czy w treściach na stronie www, odnosicie się do miejscowości / lokalizacji tworząc np. opis oferty?

Naturalnie tak, to ważny aspekt optymalizacji treści co do którego przywiązujemy nadzwyczajną uwagę. Wykorzystywanie nazw miejscowości może też być pomocne w strategiach przekonywania klienta do naszych propozycji. Nie zapominajmy bowiem, że pozycjonowanie lokalne jak i pozycjonowanie "jako takie" kieruje ruch na stronę internetową. (to tylko tyle i aż tyle). A co się stanie z tym ruchem, czyli jak zostanie wykorzystany jego potencjał w postaci oczekiwanych konwersji, zapytań - to już kwestia leżąca po stronie marketingu witryny sensu stricte oraz jakości samej oferty (w sensie rynkowej atrakcyjności).

d) pozyskiwanie odnośników - czyli "lokalny linkbuilding". W strategiach linkowania lokalnego SEO sięgamy do regionalnych portali np. serwisów informacyjnych, kalogów firm zarówno ogólnych jak i branżowych, serwisów tematycznych etc. W wielu przypadkach warto wykorzystać lokalne fora dyskusyjne czy blogi skupione na poszczególnej lokalizacji. Nie zapominamy również o dedykowanych zapleczach, marketingu szeptanym czy artykułach sponsorowanych na "mocnych" portalach.

e) Zarządzanie usługą Google Moja Firma - czyli popularne, internetowe wizytówki od Giganta z Mountain View, absolutny warunek konieczny w pozycjonowaniu lokalnym. Po dodaniu firmy i zweryfikowaniu jej adresu (kartka pocztowa z kodem PIN, telefon - już istniejące firmy), informacje podane w wizytówce mogą wyświetlać się na Mapach Google, w organicznych wynikach wyszukiwania czy w kampaniach w sieci wyszukiwania systemu Google Ads (jako tzw. rozszerzenie reklamy - rozszerzenie lokalizacji).

Warto zasygnalizować jeszcze dwie funkcjonalności Google Moja Firma, które ułatwiają zwiększanie zasięgu i wpływają na ilość kliknięć w wynik:

  1. opinie klientów,
  2. możliwość publikowania wpisów, ofert, generalnie dodatkowych informacji, które są wyeksponowane w wynikach wyszukiwania.

f) Zarządzanie "wizytówkami" NAP (Name, Address, Phone - nazwa, adres, telefon) i ich standaryzacja. Czyli wprowadzenie jednolitego / spójnego standardu informacji, które pojawiają się w różnych miejscach w sieci i zawierają podstawowe dane o naszej firmie. Po co to robimy? Zależy nam aby roboty indeksujące zauważyły relację pomiędzy różnymi miejscami w sieci i przypisały je do naszej firmy. To wzmacnia jej obecność w wyszukiwarce.

g) regularna analiza danych: aktualnych pozycji w SERP'ach i obserwowanych trendów, statystyk odwiedzin strony (metryki z Google Analytics), informacji z Google Search Console (Analityka wyszukiwania), działań konkurencji (regularne badanie profilu linków, udziału we wspólnych słowach kluczowych etc.).

Regularnie zbierane i analizowane dane, dają nam wiedzę nie tylko na temat tego jak wygląda progres, dokąd zmierzamy, ale także co dzieje się z naszymi konkurentami czy powinniśmy modyfikować działania, czy pojawiają się jakieś nowe możliwości, ograniczenia, perspektywy lub nowi gracze na rynku. Tworzymy strategie napędzane danymi i je weryfikujemy w oparciu o dane.

Nie znalazłeś odpowiedzi na
interesujące Cię pytanie?

Skontaktuj się z nami - odpowiemy ekspresowo.
Specjalnie dla Ciebie zagniemy czasoprzestrzeń!

Skontaktuj się z nami,
tak jak lubisz:

Czy SEO lokalne to to samo co pozycjonowanie w Mapach Google?

Nie, ale wykorzystanie tego systemu jest jednym z ważniejszych elementów pozycjonowania lokalnego, dzięki konfiguracji a następnie widoczności w mapach danych pochodzących z wizytówki Google Moja Firma.

Jaka jest cena pozycjonowania lokalnego, czyli ile kosztuje SEO lokalne ?

Tak jak w przypadku pozycjonowania ogólnopolskiego trudno o jednoznaczne kwoty, czy sztywny cennik ze względu na dużą ilość zmiennych, szczególnych uwarunkowań, które trzeba uwzględnić w tworzeniu strategii SEO i budżetu - kosztorysu działań. Wpływ na cenę pozycjonowania lokalnego ma oczywiście branża w której działa Twoja firma, to "jak mocna" jest aktualna konkurencja (co robi, od kiedy, co już zrobiła do tej pory), ilość pozycjonowanych fraz (słów kluczowych), kondycja strony internetowej (ilość dodatkowej pracy, którą trzeba wykonać np. copywriterzy, programiści, graficy) czy nawet historia wcześniejszego pozycjonowania.

To truizm, ale tak jest, że każdą ofertę na pozycjonowanie lokalne strony internetowej i to każdej firmy, która się z nami kontaktuje - szyjemy indywidualnie uwzględniając punkt wyjścia i realne potrzeby klienta.

Natomiast zazwyczaj lokalne pozycjonowanie stron jest tańsze niż pozycjonowanie szerokie. Niższy koszt wynika oczywiście z dużo mniejszej konkurencji na poszczególne zapytania w lokalnych wynikach wyszukiwania. Aczkolwiek są miasta, w których konkurencja na wiele fraz jest bardzo duża a trudność pozycjonowania stron nawet porównywalna z ogólnopolską.

Chcesz dowiedzieć się ile może kosztować promocja w lokalnych, organicznych wynikach wyszukiwania Google Twojej firmy? Bezwzględnie odezwij się do Nas. Każdą wycenę, przesłaną ofertą tworzymy w oparciu o wstępny audyt Twojej aktualnej widoczności, analizę konkurencji, ocenę potencjału poszczególnych słów kluczowych. Informacje, które Ci przekazujemy pozwolą Ci ocenić możliwości rozwoju, które Twoja firma odniesie ze zwiększonej widoczności w sieci.

szybki kontakt: +48 692 858 574

Skontaktuj się z nami

    Please prove you are human by selecting the tree.